لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

تحریک طالبان، یک گروه تروریستی


روز اول سپتامبر، دانیل بنیامین، سفیر سیار آمریکا در مقابله با تروریسم، اعلام کرد که به عنوان بخشی از ادامه تلاش برای برهم زدن سازمان های تروریستی که از پاکستان عمل می کنند، آمریکا «تحریک طالبان» را هم به عنوان یک سازمان تروریستی که در خارج فعالیت می کند و هم یک سازمان جهانی تروریستی، تعیین کرده است. بنیامین گفت ایالات متحده همچنین دو نفر از رهبران ارشد سازمان، «حکیم الله محسود» و «ولی الرحمان» را در فهرست کسانی که حساب ها و دارایی های آنها مسدود می شود، قرار داد:

*****این گرینش ها بخشی از رویکرد چند جانبه ما برای مختل کردن و از هم پاشیدن تحریک طالبان در پاکستان است. این اقدامات به متوقف ساختن جریان پول به این سازمان کمک خواهد کرد و ابزار مهمی برای تعقیب و مجازات کسانی که آگاهانه از آن و رهبران ارشد گروه حمایت می کنند، در اختیار وزارت دادگستری قرار خواهد داد.

تحریک طالبان، یا تی تی پی، شامل شماری از گروه های ستیزه گر است که در سال ۲۰۰۷ زیر بیرق آن به هم پیوستند. این تشکیلات در کمر بند قبیله ای در امتداد مرز افغانستان و پاکستان ریشه دارد. سرنگون کردن دولت پاکستان، از طریق به راه انداختن یک کمپین تروریستی علیه رهبران غیر نظامی و ارتش کشور، از جمله هدف های آن است.

تحریک پاکستان یک رابطه نمادی با القاعده دارد. راهنمایی های عقیدتی خود را از القاعده می گیرد، و القاعده به آن برای استفاده از پناهگاه های امن در مناطق پشتون در امتداد مرز پاکستان و افغانستان متکی است. با توجه به نزدیک بودن دو گروه و ماهیت روابطشان، تحریک پاکستان نیروی القاعده را افزایش می دهد.

حکیم الله محسود در پی مرگ بیت الله محسود در ماه اوت سال ۲۰۰۹، به رهبری «تی تی پی» برگزیده شد. ولی الرحمان استراتژیست نظامی اصلی گروه و امیر آن در وزیرستان جنوبی است.

تحریک طالبان به دستور این دو مرد، به حملات متعدد علیه هدف های آمریکایی و پاکستانی، و علیه نیروهای ناتو در افغانستان دست زده است.

برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت امور خارجه آمریکا، پاداش هایی بالغ بر ۵ میلیون دلار برای اطلاعاتی که به دستگیری حکیم الله محسود و ولی الرحمان منجر شود، پیشنهاد می کند.

تحریک طالبان و رهبران آن برای منابع آمریکا و پاکستان، تاسیسات و شهروندان آنها خطرناک هستند. به این دلیل، آمریکا تصمیم دارد توانایی تحریک طالبان را برای دست زدن به حملات خشونت بار از بین ببرد و شبکه های آ نرا برهم بزند و از کار بیاندازد.

XS
SM
MD
LG