لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۱۹

پایان عملیات رزمی در عراق


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در سخنانی به مناسبت پایان عملیات رزمی آمریکا در عراق اعلام کرد «عملیات آزادی عراق تمام شده است، و مردم عراق اینک مسئولیت امنیت کشور خود را بر عهده می گیرند.»

سربازان آمریکایی در ماموریت خود موفق شدند. آنها رژیمی را که مردمش را به وحشت انداخته بود شکست دادند. سربازان، همراه با عراقی ها و نیروهای ائتلاف که فداکاری ها و از خودگذشتگی های عظیمی نشان دادند، برای کمک به عراق در استفاده از فرصت ها در جهت ساختن آینده ای بهتر، محله به محله جنگیدند. آنها تاکتیک هایشان را برای حفاظت از مردم عراق تغییر دادند، به آموزش نیروهای امنیتی کشور پرداختند، و رهبران تروریست را هدف گرفتند. از برکت تلاش های سربازان و غیر نظامیان آمریکایی، عراق فرصت یافته است سرنوشت جدیدی را رقم بزند، اگر چه چالش های فراوانی باقی است.

تشکیل دولت جدید در پی برگزاری انتخابات دموکراتیک پارلمانی در مارس ۲۰۱۰ یکی از چالش ها است.

پرزیدنت اوباما رهبران عراق را تشویق کرد «با احساسی از فوریت برای تشکیل یک دولت فراگیر، که به مردم پاسخگو باشد، پیش بروند.» او گفت وقتی چنین دولتی تشکیل شد، «نباید تردیدی وجود داشته باشد که آمریکا برای مردم عراق، یک شریک نیرومند خواهند بود.»

پرزیدنت اوباما گفت: ماموریت ما به پایان می رسد، اما تعهد ما به آینده عراق ادامه دارد:

**** در حرکت به پیش، یک نیروی انتقالی از سربازان آمریکایی، با ماموریتی متفاوت باقی خواهد ماند: مشاوره نیروهای امنیتی عراق و کمک به آنها، حمایت از سربازان عراقی در ماموریت های ضد تروریستی مشخص، و حفاظت از غیر نظامی هایمان. در راستای توافق با دولت عراق، تمام سربازان آمریکایی تا پایان سال آینده کشور را ترک خواهند کرد. درحالی که ارتش ما کوچک می شود، غیر نظامیان ایثارگر ما - دیپلمات ها، امدادگران و مشاوران - برای حمایت از عراق، و تقویت دولت آن، حل اختلافات سیاسی، بازگرداندن آوارگان جنگ، و ایجاد پیوندهایی با منطقه و جهان، پا پیش می گذارند.

ادامه خشونت، چالش دیگری است که عراق با آن روبرو خواهد بود. تندروهای اسلامی به انفجار بمب، حمله به غیر نظامیان، و تلاش برای به راه انداختن مناقشات فرقه ای ادامه خواهند داد. اما، پرزیدنت اوباما گفت: «در نهایت، تروریست ها قادر نخواهند شد به هدف هایشان برسند.»

مردم عراق جنگ فرقه ای و ویرانی بی پایان را رد کرده اند. آنها قادر هستند اختلافاتشان را بر طرف کنند، و امنیت را در خیابان هایشان برقرار سازند. فقط عراقی ها می توانند دموکراسی را در داخل مرزهای خود پی ریزی کنند.

پرزیدنت اوباما گفت: «آنچه آمریکا می تواند انجام دهد، و انجام خواهد داد، این است که، هم به عنوان یک دوست و هم یک شریک، از مردم عراق حمایت کند.»

XS
SM
MD
LG