لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۲

صفحه جدیدی در عراق ورق می خورد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت: «بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری، من تعهد کردم جنگ عراق را به پایانی مسئولانه برسانم. زمانی کوتاه پس از احراز این مقام، من استراتژی جدید خود را برای عراق و انتقال کامل مسئولیت ها به عراقی ها اعلام کردم و روشن ساختم که تا ۳۱ اوت ۲۰۱۰، ماموریت رزمی آمریکا در عراق پایان خواهد گرفت. و این دقیقا کاری است که ما - آنگونه که قول داده شد- مطابق برنامه انجام می دهیم».

شش ماه پیش، بیش از ۱۴۰ هزار سرباز آمریکایی در عراق مستقر بودند. تا پایان اوت، این تعداد به کمتر از ۵۰ هزار نفر خواهد رسید و هیچکدام از آنها در یک عملیات رزمی شرکت نخواهند کرد. بر اساس توافقنامه ای بین آمریکا و عراق، ۵۰ هزار سرباز باقیمانده نیز تا پایان دسامبر ۲۰۱۱ خارج خواهند شد. اما، بگفته ژنرال استیفن لانزا، سخنگوی نیروهای آمریکا در عراق، دراین میان، این واحد ها به کار مهم اجرای عملیات برقراری ثبات و کمک به نیروهای امنیتی عراق در جریان عملیات ضد تروریسم خواهند پرداخت.

از اول سپتامبر، مسئولیت عملیات آمریکا در عراق از ارتش آمریکا به وزارت امور خارجه، و از سربازان به دیپلمات ها منتقل خواهد شد. بسیاری از عملیات امنیتی را دفتر امنیت دیپلماتیک هدایت خواهد کرد.

سرانجام، وزارت امور خارجه همچنین مسئول آموزش نیروی پلیس عراق خواهد بود. کولین کال، مدیرکل وزارت دفاع آمریکا گفت، این برنامه با کمک عراقی ها تهیه شده است و به افسران پلیس عراق در بهبود مهارت های آنها از عملیات ضد شورش به حل جرائم ، کمک خواهد کرد.

بیل برتون، قائم مقام سخنگوی کاخ سفید گفت: بنابراین، ماموریت آمریکا در عراق تغییر می کند. تغییری در فرماندهی صورت خواهد گرفت و ما خواهیم دید ایالات متحده آمریکا بسوی ایفای نقش جدید راهنمایی نیروهای امنیتی عراق و کمک به آنها حرکت خواهد کرد.

ژنرال لانزا گفت : «مهمتر از آن، ماموریت ما به عراق اجازه خواهد داد نه فقط بعنوان یک کشور رشد کند، بلکه امنیت و نیز اقتصاد خود را در سراسر منطقه توسعه دهد، که فوق العاده مهم است».

XS
SM
MD
LG