لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۴۲

تحریم ها و کشتیرانی ایران


مقصود از تحریم های اقتصادی که سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا ، آمریکا و دیگران بر ایران وضع کرده اند این است که فشار بر جمهوری اسلامی برای رعایت تعهدات خود در پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، و توجه به نگرانی های جدی بین المللی نسبت به برنامه های اتمی و موشکی آن شدت گیرد. و نیز مسئول سرپیچی از قطعنامه های شورای امنیت در ارتباط با این برنامه ها شناخته شود. در این روند، توجه بر اقداماتی که بر بخش های بانکداری و انرژی ایران تمرکز دارد، زیاد بوده است.

اما، استوارت له وی، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، می گوید جدیدترین اقدامات همچنین بر کشتیرانی متمرکز است: بخش دیگری که شریان مهمی در اقدامات ایران در جهت گسترش تسلیحات اتمی و نادیده گرفتن خواست جامعه بین المللی تلقی می شود.

له وی در مقاله ای در فایننشال تایمز هشدار داد برخی از خطرناکترین محموله های ایران به بنادر کشور وارد یا از آنجا خارج می شوند، بنابراین جامعه بین المللی باید بر هوشیاری خود هم نسبت به «خطوط کشتیرانی داخلی ایران و تلاش برای استفاده از شرکت های کشتیرانی کشور ثالث، و هم طرف های ثالث تامین کننده خدمات لجیستیکی برای حمله محموله های غیر قانونی، بیفزاید.»

استوارت له وی گفت: خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی، سازمان اصلی حمل و نقل دریایی است و دولت از آن برای پیشبرد برنامه های موشکی و حمل دیگر محوله های نظامی استفاده می کند. از حمل برخی محموله ها جلوگیری شد، آنها قطعنامه های شورای امنیت را آشکارا نقض می کردند- از جمله، محموله های تسلیحاتی که گفته می شود به مقصد سوریه حمل می شدند تا از آنجا برای گروه تروریستی حزب الله در لبنان فرستاده شوند.

دفتر کنترل دارائی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، نخستین بار در سال ۲۰۰۸ تحریم هایی را علیه شرکت خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی برقرار ساخت. له وی گفت: «تقریبا بی درنگ، شرکت هایی در سراسر جهان قطع داد و ستد با آن را آغاز کردند، و شرکت برای پنهان کردن هویت خود و دور زدن تحریم ها، به مجموعه ای از شیوه های فریب آمیز متوسل شد - از جمله جعل اسناد کشتیرانی، تغییر نام ها و مالکیت اسمی کشتی ها و حتی تغییر رنگ آنها. همچنین در صدد برآمد مالکیت کشتی ها را به شرکت هایی خارج از ایران منتقل کند.»

در ماه ژوئن، سازمان ملل متحد سه شرکت وابسته به خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را مشمول تحریم ها قرار داد، و از کشورها خواست کشتی های ایران، و کشتی های دیگر حامل کالا برای ایران را بازرسی کنند.

استوارت له وی می گوید اساسی است که شرکت ها و کشورهای سراسر جهان از مسئولیت های خود نسبت به تحریم ها در ارتباط با فعالیت های غیر قانونی ایران، از جمله تخلفات و فریبکاری های آن در مورد کشتیرانی آگاه باشند. او می گوید، نتیجه کلی این تلاش ها این است که گزینش برای رهبران ایران روشن شود: «مسیری را که پرزیدنت اوباما و جامعه بین المللی پیشنهاد کرده اند انتحاب کنند، یا در راهی که به انزوای بیشتر منجر می شود باقی بمانند.»

XS
SM
MD
LG