لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

تعیین سازمان حرکت جهاد اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی


ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل متحد، «حرکت جهاد اسلامی» در پاکستان را یک سازمان تروریستی خارجی تعیین کرده اند. افزون بر این، محمد الیاس کشمیری، رهبر آن، یک «تروریست انگشت نمای جهانی» نامیده شده است. این اقدامات ایجاب می کند که تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد مسدود ساختن دارائی، ممنوعیت مسافرت، و تحریم تسلیحاتی علیه آنها را به اجرا بگذارند.

به گفته دانیل بنجامین، هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا، ارتباط بین سازمان حرکت جهاد اسلامی و القاعده روشن است، و این گزینش ها رابطه عملیاتی بین دو سازمان را برجسته می سازد.

حوزه عملیاتی «حرکت جهاد اسلامی» در سراسر جنوب آسیا گسترده است، و فعالیت های تروریستی آن اساسا بر هند و پاکستان متمرکز است. رابطه گروه با القاعده پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان به اوج رسید.این گروه جنگجویانی را در اختیار طالبان در افغانستان قرار می داده و اعضای حرکت جهاد اسلامی در اردوگاه های القاعده آموزش می دیدند.

این سازمان در تعدادی از حملات تروریستی دست داشته است. در مارس سال ۲۰۰۶، مسئول بمب گذاری انتحاری در کنسولگری آمریکا در کراچی شناخته شد. در آن حمله چهار تن جان سپرده و ۴۸ نفر زخمی شدند. حرکت جهاد اسلامی همچنین به حملات تروریستی در هند ارتباط داده می شود، از جمله بمب گذاری در مسجدی در حیدر آباد در ماه مه سال ۲۰۰۷، که ۱۶ کشته و ۴۰ مجروح برجا گذاشت، و حمله به «ورانسای» در مارس سال ۲۰۰۷، که ۲۵ تن را کشت و ۱۰۰ نفر را مجروح کرد. در ژانویه سال ۲۰۰۹، یک دادگاه فدرال، محمد الیاس کشمیری، رهبر گروه، را به اتهام تخلفات تروریستی در ارتباط با حمله به یک روزنامه دانمارکی، تحت پیگرد قرار داد.

کشمیری، به عنوان فرمانده حرکت جهاد اسلامی، از عملیات القاعده و حملات تروریستی علیه پرسنل و تاسیسات دولت پاکستان حمایت می کند، از جمله حمله به دفاتر سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان در نیمه سال ۲۰۰۹، و پلیس پاکستان در لاهور که به مرگ ۲۳ تن و مجروح شدن صدها نفر منجر شد. کشمیری همچنین از سال ۲۰۰۱ اردوگاه های آموزشی حرکت جهاد اسلامی را اداره کرده است. او در سال ۲۰۰۹ مرکز آموزش تروریستی میرانشاه، در وزیرستان شمالی را دایر کرد. کشمیری همچنین دستور ترور ژنرال امیر فیصل علوی، فرمانده سابق گروه سرویس های ویژه پاکستان، را صادر کرد.

با تعیین حرکت جهاد اسلامی و محمد الیاس کشمیری، رهبر آن، به عنوان یک تروریست، آمریکا امیدوار است اراده سیاسی و قاطعیت رهبران سراسر جهان برای مقابله با تهدیدهای تروریستی تقویت شود.

XS
SM
MD
LG