لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

آمریکا به تعامل با ایران علاقه مند است


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای با روزنامه نگاران در اوائل ماه اوت، بر تعهد آمریکا به تعامل دیپلماتیک با ایران و اهمیت این که مسلم شود ایران به نگرانی های جامعه بین المللی نسبت به برنامه اتمی آن پاسخ خواهد داد، بار دیگر تاکید گذاشت. در مصاحبه جداگانه ای با نیویورک تایمز، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، تاکید کرد که ایالات متحده به درگیری در مساله برنامه اتمی ایران و حل اختلافات به گونه ای دیپلماتیک، از طریق تعامل دو جانبه پای بند است.

هیلاری کلینتون گفت: «جان کلام این است که رهبری ایران کلیدهای یک تعامل موفقیت آمیز را در دست دارد. و اگر آنها علائمی نشان دهند که آماده هستند به تعهداتی که قبلا بر عهده گرفته اند عمل کنند، ما پاسخ خواهیم داد.» اما، خانم کلینتون افزود «ما متعهد هستیم گزینه های آنها را مشخص تر سازیم و آنان را در موضعی قرار دهیم که پیامدهای تغییر ندادن سیاست های خود را احساس کنند.»

هیلاری کلینتون گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی چارچوب روشنی برای ایران فراهم آورده اند که آن را برای رعایت تعهدات خود به پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی دنبال کند. وزیر امور خارجه آمریکا گفت «رهبران ایران نمی دانند چه کاری باید انجام دهند. آنها باید با حرف و عمل جامعه بین المللی را از ماهیت برنامه اتمی خود مطمئن سازند.»

هیلاری کلینتون گفت برای آنکه رهبران ایران «نشان دهند در تلاش دست یافتن به تسلیحات اتمی نیستند، راهی وجود دارد. آنها می دانند که جامعه بین المللی چه انتظاراتی دارد و ما ثابت می کنیم که می توانیم یک راه دیپلماتیک و یک مسیر بسیار قاطع را از طریق تحریم های سخت دنبال کنیم.»

XS
SM
MD
LG