لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۵۷

قتل امدادگران در افغانستان


روز ششم ماه اوت، پلیس افغانستان اجساد ۱۰ امدادگر پزشکی را که به گونه ای بی رحمانه در ایالت بدخشان کشته شده بودند کشف کرد. طالبان مسئولیت این خشونت نفرت انگیز را برعهده گرفتند و مدعی شدند هیات بین المللی کمک، یک گروه مسیحی که داوطلبان به آن تعلق داشتند، مسیحیت را تبلیغ می کرده و در جاسوسی برای نیروهای غربی فعالیت داشته است. هیات، این اتهامات را تکذیب می کند و در وب سایت خود می گوید از طرح و برنامه کمک ها برای پیشبرد یک تفکر و نگرش مذهبی استفاده نمی کند.

ایالات متحده آمریکا این قتل های بی رحمانه، و نیز تلاش طالبان را برای عملی غیر قابل توجیه محکوم می شناسد و طالبان را با وارد آوردن اتهامات نادرست در مورد فعالیت های امدادگران در افغانستان، به شدت محکوم می کند.

داوطلبان پزشکی برای ارائه خدمات پزشکی رایگان به روستاییان فقیر، در آن کشور به سر می بردند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا گفت: «آنها پزشک، پرستار، و تکنیسین های پزشکی بودند، و ماموریتشان انساندوستانه و کاملا جدا و مستقل از هر دولتی بود.»

آنها پیش از مرگ چندین روز سرگرم درمان آب مروارید و دیگر بیماری ها و نارسائی های چشمی در ایالت نورستان بودند، و قصد داشتند در توقف بعدی خود یک درمانگاه دندانپزشکی راه بیاندازند و مراقبت های بهداشتی برای مادران و نوزادان فراهم آورند. امدادگران غیر مسلح بودند و بابت خدماتشان پولی نمی گرفتند و به این دلیل به این بخش دورافتاده از جهان رفته بودند که می خواستند به مردم نیازمند خدمت کنند.

بی رحمی های طالبان روشن و کاملا مستند است. آنها رهبران قبایل را ترور کرده اند و به صورت دختران جوان اسید پاشیده اند. در اوائل تابستان، پسر ۷ ساله ای را به جاسوسی متهم کردند و دار زدند. طالبان با کشتن امدادگران بار دیگر نشان داده اند که برای پیشبرد نگرش افراطی خود از اسلام - که با طبیعت صلحجویانه این دین جهانی در تضاد است - تا کجا حاضر هستند پیش بروند.

امدادگران پزشکی مقتول، و نیز داوطلبانی از بسیاری از ملت ها و ائتلاف بین المللی که برای برقراری ثبات در افغانستان در تلاش هستند، دقیقا آنچه را طالبان مخالف آن است تصویر می کنند: آینده ای همراه با صلح، آزادی، فرصت و فضای باز که در آن تمام افغان ها بتوانند در هماهنگی و رها از وحشت با یکدیگر کار کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت: «ما در حالی که از دست دادن امدادگران را به سوگ می نشینیم، با الهام از آنها، به تلاش های خود ادامه خواهیم داد.»

XS
SM
MD
LG