لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

کاهش سربازان آمریکایی در عراق


آمریکا به قول خود برای پایان دادن به تمام ماموریت های رزمی در عراق تا آخرین روز ماه اوت عمل می کند، سطح نیروها را پایین می آورد و سربازانش را باز می گرداند.

پرزیدنت باراک اوباما در اوایل ماه اوت در کنفرانس سربازان معلول آمریکا گفت: «ما تاکنون صدها پایگاه را بسته ایم یا به عراق تحویل داده ایم.»:

**** ما میلیون ها قطعه تجهیزات را در یکی از بزرگترین عملیات لجیستیکی که در دهه ها شاهد بوده ایم خارج می کنیم. تا پایان ماه، ما بیش از ۹۰ هزار نفر از سربازان خود را از عراق خارج خواهیم کرد. از زمانی که من وارد کاخ سفید شده ام، بیش از ۹۰ هزار سرباز باز گشته اند.»

پرزیدنت اوباما گفت از آغاز سپتامبر، ماموریت آمریکا در عراق از یک تلاش نظامی که سربازان آن را هدایت می کردند، به یک تلاش غیر نظامی به هدایت دیپلمات های آمریکایی، از انجام عملیات رزمی در جبهه، به حمایت نیروهای امنیتی عراق و آموزش آنها، تغییر خواهد کرد. حتی امروز، در بسیاری از بخش های کشور، عراقی ها هم اینک امور امنیتی را بر عهده گرفته اند. او گفت:

**** بر اساس توافق با دولت عراق، ما یک نیروی انتقالی را تا زمان خارج ساختن تمام سربازان خود از عراق تا پایان سال آینده، نگاه خواهیم داشت. در جریان این دوره، نیروهای ما ماموریت مشخصی خواهند داشت - حمایت از نیروهای عراقی و آموزش آنها، مشارکت با عراقی ها در ماموریت های ضد تروریستی، و حفاظت از کوشش های نظامی و غیر نظامی ما.»

به گفته فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، پس از اول سپتامبر، این وزارتخانه بر عهده گرفتن مسئولیت برنامه های مهمی را که قبلا زیر نظر ارتش آمریکا قرار داشت، آغاز خواهد کرد - دفاع از دیپلمات های آمریکایی، یا نظارت بر افسران پلیس عراقی از آن جمله است.

پرزیدنت اوباما گفت: «من بعنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری عهد کردم جنگ عراق را به گونه ای مسئولانه به پایان برسانم. زمانی کوتاه پس از آغاز کار به عنوان رییس جمهوری، استراتژی خود را برای عراق و برای انتقال کارها و واگذاری کامل مسئولیت ها به عراقی ها اعلام کردم، و روشن ساختم که تا ۳۱ اوت ۲۰۱۰، ماموریت رزمی آمریکا درعراق تمام خواهد شد و این دقیقا کاری است که ما در زمان مقرر، انجام می دهیم.»

XS
SM
MD
LG