لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

کلینتون در آسه آن


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در اجلاس اخیر اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا در هانوی گفت: «دولت اوباما به تعامل گسترده، عمیق و بادوام در آسیا پای بند است.»

خانم کلینتون گفت: «طی ۱۸ ماه گذشته، ما پیمان مودت و همکاری را امضا کرده ایم، قصد خود را به گشودن سفارت و تعیین سفیری برای آسه آن در جاکارتا، و برگزاری نخستین اجلاس رهبران آمریکا و اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی، اعلام کردیم. و ما تلاش های محلی جدیدی مانند مشارکت جدید دلتای مکونگ را دنبال کرده ایم.» آن گونه که هیلاری کلینتون در اعلام طرح مشارکت ایالات متحده آمریکا در اجلاس رهبران کشورهای آسیای شرقی برجسته ساخت، آمریکا می خواهد در تقویت نهادهای منطقه ای سهیم باشد. موافقت با پیمان مودت و همکاری در آسیای جنوب شرقی، نخستین گام در انجام این مهم است و پیوندهای آمریکا در آسیا را تقویت می کند.

هیلاری کلینتون گفت: «اجلاس رهبران شرق آسیا نقش رو به گسترشی در چالش های زمان ما بازی می کند.» در جلسات کنفرانس درباره تعدادی از این چالش ها بحث شد: شکست کره شمالی در انجام تعهدا ت خود، که موجب شد سازمان ملل متحد تحریم هایی علیه آن وضع کند؛ انتخابات آینده در برمه، و ادامه بازداشت آنگ سان سوچی و دیگر زندانیان سیاسی؛ و تحولات پیرامون اختلافات مرزی در دریای چین جنوبی، از جمله مهمترین آنها بود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «ایالات متحده، مانند هر ملتی، علاقه مند به آزادی کشتیرانی، دسترسی آزاد به خطوط کشتیرانی مشترک، و احترام به قوانین بین المللی در دریای چین جنوبی علاقه ای ملی است. ما این علایق را نه فقط با اعضای آسه آن یا شرکت کنندگان در مجمع منطقه ای آسه آن ، بلکه با دیگر کشورهای ساحلی و جامعه بین المللی سهیم هستیم.»

ایالات متحده آمریکا، آسه آن، و دیگر کشورهای آسیایی نگرشی مشترک در مقابله جمعی با این چالش ها و حل آنها دارند. آمریکا خوشبین است که می تواند به اتفاق متحدان، این نگرش مشترک را به عمل تبدیل کند، و در هدف های خود برای شکل دادن به آینده ای بهتر پیش رود.

هیلاری کلینتون گفت: «آمریکا هم کشوری است که به منطقه اقیانوس آرام تعلق دارد، و ما متعهد هستیم شریک فعالی برای آسه آن باشیم. مشارکت ما در منافع مشترک ریشه دارد. ما متعهد هستیم به ملت های آسیای جنوب شرقی کمک کنیم تا نیرومند و مستقل باقی بمانند، و هر ملتی از صلح، ثبات، کامیابی، و دسترسی به حقوق انسانی جهانی بهره مند شود.»

XS
SM
MD
LG