لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

ژنرال اودیرنو از امنیت عراق و نقش ایران می گوید


ژنرال ریموند اودیرنو، فرمانده نظامی ارشد آمریکا در عراق، می گوید در حالی که کوشش های آمریکا در ماه های آینده از نظامی به غیر نظامی تغییر می کند، عراقی ها قادر هستند امنیت کشور خود را تامین کنند.

ژنرال اودیرنو می گوید تا پایان ماه اوت، آمریکا شمار نیروهای خود را در عراق به ۵۰ هزار سرباز کاهش خواهد داد. راهنمایی نیروهای عراقی و کمک به آنها، ماموریت سربازان خواهد بود. برنامه این است که تا پایان ۲۰۱۱، تمام سربازان آمریکایی عراق را ترک کنند.

در چندین ماه گذشته، تمام عملیات نظامی که آمریکا در آنها درگیر بوده است، به تصویب زنجیره فرماندهی عراق رسیده و در مشارکت با نیروهای امنیتی آن کشور اجرا شده است.

ژنرال اودیرنو یادآور شد در حالی که هنوز نمونه هایی از خشونت در عراق وجود دارد، پیشرفت در حوزه های نظامی و سیاسی «مداوم و محسوس بوده است.»

اما، ژنرال اودیرنو نسبت به تهدیدهایی که از سوی افراطیون مرتبط با ایران متوجه نیروهای امنیتی آمریکا و عراق است هشدار داد:

**** بسیار دشوار است که بتوان گفت آنها مستقیما با دولت ایران ارتباط دارند. اما، آنچه ما می دانیم این است که بسیاری از آنها در ایران زندگی می کنند، بسیاری در ایران آموزش دیده اند، و بسیاری از ایران اسلحه گرفته اند. آنها را از منابع گوناگون می گیرند، و ردیابی زنجیره دقیق فرماندهی گاهی دشوار می شود. ردیابی منابع مالی آنها دشوار است. اما روشن است که در داخل ایران انجام می گیرد.

ژنرال اودیرنو گفت به باور او نیروی قدس، شاخه سپاه پاسداران انقلاب، در تعلیم این ستیزه گران و پرداخت پول به آنها درگیر است:

**** بنابراین؛ روشن است که ارتباطی وجود دارد. مشخصا، کتائب حزب الله - ما هشدارهای تهدید آمیز عمده ای از آنها درباره حمله به نیروهای آمریکا به دلایل گوناگون داشتیم. من همچنین فکر می کنم آنها به حملاتی علیه نیروهای امنیتی عراق نیز دست زده اند، و به اعتقاد من، مقصود این است که نوعی بی ثباتی در کشور، و بی اعتمادی به دولت عراق به وجود بیاید.»

ایالات متحده آمریکا از دیرباز ایران را تشویق کرده است نقشی سازنده و مثبت در عراق ایفا کند. ژنرال اودیرنو گفت آمریکا به یک عراق باثبات، مستقل و متکی به خود، که با تمام همسایگانش در صلح باشد، و با شریکان عراقی ما کار کند، پای بند است، تا حرکت عراق در مسیر تقویت امنیت و توسعه نهادهای دیپلماتیک و اقتصادی، که سرانجام به صلح و ثبات در منطقه کمک خواهد کرد، مسلم شود.»

XS
SM
MD
LG