لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

کلینتون در پاکستان


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی به پاکستان رفت و چندین برنامه جدید را که آمریکا به عنوان بخشی از گفت و شنود استراتژیک خود با پاکستان به اجرا خواهد گذاشت، اعلام کرد. او گفت: «ما می خواهیم سعی کنیم مشکلاتی را که ده ها سال برای ملت های ما و مناسبات ما درد سرآفرین بوده است حل کنیم. ما می خواهیم در ساختن صلحی بادوام و فراهم آوردن کامیابی برای پاکستان و این منطقه سهیم شویم.»

اکتبر گذشته، هیلاری کلینتون نخستین مرحله برنامه انرژی آمریکا برای پاکستان را اعلام کرد. هدف این است که با افزایش تولید برق، بهبود بخش مدیریت، و ارائه شیوه های کارآمد تری برای استفاده از برق، به کاهش خاموشی در شهرها و جوامع پاکستان کمک شود. در جدید ترین سفر خود، وزیر امورخارجه آمریکا دومین مرحله را اعلام کرد. تکمیل دو پروژه نیروگاه آبی، که برق مورد نیاز بیش از ۲۸۰ هزار نفر را در وزیرستان جنوبی و گیلگیت - بالتیستان تامین خواهد کرد، این مرحله را شامل می شود.

خانم کلینتون همچنین برنامه جدیدی برای بهبود منابع آب در پاکستان اعلام کرد، که باز سازی سیستم های آب شهری برای پیشاور و یعقوب آباد را در بر می گیرد. در پنجاب جنوبی، آمریکا با دولت های محلی کار خواهد کرد تا دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم و سرویس های اولیه مسلم شود. آمریکا همچنین سیستم های ذخیره آب برای سد ساتپارا، جهت تولید روزانه ۳ میلیون گالن آب آشامیدنی پاک، و برای سد گومال، که بیش از ۷۶ هزار و ۸۹۰ هکتار را آبیاری خواهد کرد، و به ۳۰ هزار خانوار کشاورز خواهد رسید، خواهد ساخت.

در جبهه اقتصادی، دولت پاکستان اصلاحات مهمی برای جلب سرمایه گذاری خارجی و تشویق بازرگانی انجام داده است. خانم کلینتون گفت: حالا پاکستان با «گزینش های دشواری، مانند اصلاحات مالیاتی روبرو است، که برای قرار دادن کشور در مسیر رسیدن به کامیابی اقتصادی دراز مدت لازم است.»

شمار بزرگی از جوانان پاکستانی در جستجوی فرصت های اقتصادی هستند. به این منظور، آمریکا طی پنج سال آینده ۱۰۰ میلیون دلار جهت توسعه دسترسی به اعتبار برای شرکت های کوچک و متوسط سرمایه گذاری خواهد کرد و از طریق شرکت سرمایه گذاری خصوصی ماورای بحار، ۵۰ میلیون دلار برای تقویت سرمایه گذاری های خصوصی در نوآوری و پروژه های تکنولوژی در پاکستان فراهم خواهد آورد.

هیلاری کلینتون گفت: آمریکا «امیدوار است اجرای چنین پروژه هایی به بهبود واقعی زندگی برای خانواده ها و جوامع منجر شود. این ها هزینه های موقت نیست. سرمایه گذاری های دراز مدت در آینده پاکستان است. ما متعهد هستیم به کار با دولت پاکستان برای یافتن راه هایی جهت تامین خدمات و فرصت هایی که مردم لازم است داشته باشند، ادامه دهیم.»

XS
SM
MD
LG