لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۳

آمریکا بمب گذاری تروریستی در ایران را محکوم می کند


ایالات متحده آمریکا حملات تروریستی را که درمسجدی در جنوب شرقی ایران روی داد، به شدت محکوم می کند. در جریان دو بمب گذاری انتحاری در شهر زاهدان در روز ۱۵ ژوئیه، بیش از ۲۵ تن کشته و نزدیک به ۳۰۰ نفر مجروح شدند.

گروه ستیزه گرجندالله، که در چند سال گذشته به چندین حمله خشونت بار در منطقه دست زده، و عده ای از جمله ده ها عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را کشته است، مسئولیت بمب گذاری را برعهده گرفت. جندالله می گوید از سوی اقلیت قومی و مذهبی بلوچ با دولت می جنگد. گزارش اخیر وزارت امور خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر یادآور می شود که گروه های محلی و بین المللی حقوق بشر می گویند اقلیت بلوچ در ایران تبعیض های قانونی، اقتصادی، و فرهنگی جدی و عمده ای متحمل شده است.

پرزیدنت باراک اوباما در بیانیه ای، بمب گذاری در زاهدان را «بیدادگرانه» نامید و گفت: قتل شهروندان بی گناه در محل عبادت اهانتی غیر قابل تحمل است، و کسانی که مرتکب آن شدند باید حساب پس بدهند.»

آقای اوباما گفت: «ایالات متحده در برابر این بی عدالتی در کنار خانواده ها و عزیزان کسانی که کشته و زخمی شده اند، و با مردم ایران، ایستاده است. مردم جهان باید به اتفاق تمام شکل های تروریسم را محکوم و با آن مخالفت کنند و از حقوق جهانی انسان ها برای زندگی، آزاد از هراس و خشونت بی معنا حمایت کنند.

هیلاری کلینتون، وزیرامور خارجه آمریکا، نیز حملات را با «تندترین کلمات ممکن» محکوم کرد و آن را «دهشتناک» نامید.

کلینتون در بیانیه ای گفت: «این حمله، همراه با حملات اخیر در اوگاندا، پاکستان، افغانستان، عراق و الجزایر، بر نیاز جامعه جهانی به همکاری برای پیکار با سازمان های تروریستی که زندگی شهروندان بی گناه در سراسر جهان را تهدید می کنند، تاکید می گذارد.»

در پی بمب گذاری ها، دولت ایران انواع گروه ها و کشورهای خارجی – به ویژه آمریکا - را مسئول حمایت از حملات به مسجد زاهدان دانسته است. ایالات متحده آمریکا چنین اتهامات بی اساسی را کاملا رد می کند. فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: «ما فعالانه با تمام شکل های تروریسم مبارزه می کنیم. ما در جستجوی همکاری تمام کشورها در سراسر جهان، از جمله ایران، که خود حامی تروریسم است، هستیم.»

کراولی گفت: «ما مصمم هستیم تا آنجا که می توانیم با کشورهای سراسر جهان برای کاهش تهدید تروریسم علیه تمام شهروندان بی گناه کار کنیم.»

XS
SM
MD
LG