لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۰

پوشش دموکراتیک ایران ناپدید می شود


لعاب روندها و نهادهای دموکراتیک در چشم انداز سیاسی ایران َترَک بر می دارد. سخت ترین ضربه بر آن در خرداد گذشته، زمانی که پاسخ دولت به پرسش هایی درباره منصفانه بودن انتخابات ریاست جمهوری به سرکوب معترضین صلحجو منجر شد، وارد آمد. از آن هنگام، نهادهای جامعه مدنی دموکراتیک آماج حملات بی امان بوده اند: عناصر مطبوعات آزاد برچیده شدند؛ روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر و فعالان حقوق زنان دستگیر شدند، روحانیان ناراضی به زندان افتادند، حکومت قانون تحقیر و نادیده گرفته شد.

به تازگی، شکاف های بیشتری در نمای دموکراتیک ایران نمایان شده است. پیشتر در اوائل ماه، شورای نگهبان یک لایحه مجلس شورای اسلامی را که انتخابات محلی شهر و روستا را تا سال ۲۰۱۳ به تاخیر می اندازد تصویب کرد، یعنی بیش از دو سال پس از زمانی که قرار است برگزار شود. تاخیر در اجازه دادن به رای دهندگان که آرای خود را برای انتخاب نمایندگانشان در زمانی که در آغاز با آن موافقت شده بود، به صندوق بریزند، چه معنایی دارد؟

افزون بر این، مجلس در ۱۸ ژوئیه لایحه ای تصویب کرد که دولت را تشویق می کند به غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد در تاسیسات نطنز ادامه دهد. این کار علیرغم این واقعیت انجام گرفت که تصمیمات اتمی، از جمله غنی سازی که با قطعنامه های پیاپی شورای امنیت مغایرت دارد، توسط رهبر از طریق شورای امنیت ملی گرفته می شود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به تازگی در سخنانی درباره دموکراسی و جامعه مدنی در کراکوو، در لهستان، یادآور شد در پشت سر استفاده از قدرت سیاسی که موجب می شود دولت ها فعالان ونهادهای جامعه مدنی را سرکوب کنند، و از مسئول دانستن خود در برابر شهروندانشان سر باز زنند، این عقید قرار دارد که باید دموکراسی های واقعی در هر کجا به چالش گرفته شود:

**** باور این است که مردم مادون دولتشان هستند، به جای این که دولت تابع مردم باشد.

هیلاری کلینتون گفت دموکراسی های واقعی تشخیص می دهند که هیچ نهادی- هیچ حکومتی، هیچ حزب سیاسی،هیچ رهبری- تمام پاسخ را به چالش هایی که ما با آنها روبرو هستیم ، نخواهند داشت. مردم، با توجه به شرایط و سنت هایشان، به فضایی نیاز دارند که بتوانند راه حل های خود را فراهم آورند و انتخاب کنند.

هیلاری کلینتنون می گوید دموکراسی های واقعی از مردم خود نمی ترسند. لعاب دموکراتیک در ایران به این دلیل ترک برمی دارد که دولت تهران دیگر نمی تواند ماهیت واقعی خود را پنهان کند.

XS
SM
MD
LG