لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

آمریکا غرق شدن کشتی جنگی کره جنوبی را محکوم می کند


ایالات متحده آمریکا از بیانیه رییس شورای امنیت در مورد حادثه غرق شدن یک کشتی جنگی کره جنوبی استقبال می کند. بیانیه آشکارا حمله کره شمالی را محکوم می کند، و تاسف خود را از کشته شدن ۴۶ ملوان کره جنوبی ابراز می دارد.

بیانیه رییس شورای امنیت، یافته ها و کار ارزشمند گروه تحقیق مشترک نظامی و غیر نظامی را تایید می کند. تحقیقات به سرپرستی کره جنوبی و با حمایت کارشناسانی از استرالیا، کانادا، سوئد، بریتانیا و آمریکا انجام گرفت.

گروه مشترک تحقیق، در تلاشی بی طرفانه برای روشن ساختن علت و شناخت مسئولان حادثه، به بازبینی دقیق شواهد، از جمله قطعات اژدری که به کشتی اصابت کرد، پرداخت، و اطلاعات را بررسی کرد. هیات تحقیقات به این نتیجه رسید که کشتی «چئونان» به وسیله اژدری که یک زیر دریایی کره شمالی پرتاب کرد غرق شد. این نتیجه گیری در بیانیه شورای امنیت و ابزار نگرانی عمیق آن منعکس است.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت: «پیام به رهبری کره شمالی کاملا روشن است: شورای امنیت حمله را محکوم می کند، علیه حملات بیشتر هشدار می دهد، و بر پای بندی کامل به قرارداد ترک مخاصمه کره اصرار می ورزد.»

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت اقدام شورای امنیت «بر وحدت جامعه بین المللی و این واقعیت تاکید می گذارد که حل صلحجویانه مسایل در شبه جزیره کره فقط در صورتی ممکن خواهد شد که کره شمالی رفتار خود را تغییر دهد.» باید قوانین و تعهدات بین المللی را رعایت کند، به تعهدات خود به بیانیه شش جانبه مشترک سال ۲۰۰۵، وغیر اتمی ساختن قابل تایید شبه جزیره کره، پای بند بماند.

هیلاری کلینتون گفت: «تعهد ایالات متحده آمریکا به امنیت کره جنوبی خلل ناپذیر است.» آمریکا از برخورد دقیق کره جنوبی با وضع تمجید می کند و در ابزار تسلیت های عمیق خود به خانواده ها و دوستان قربانیان حمله به کشتی به شورای امنیت می پیوندد.

XS
SM
MD
LG