لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

نیاز به تشکیل دولت در عراق


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا با هشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق ملاقات کرد و با او در باره پاره ای از مسائل دیپلماتیک پیش روی دو کشور، به تبادل نظر پرداخت. در جریان این دیدار خانم کلینتون بر نیاز فوری به تشکیل دولت در عراق تاکید گذاشت. او گفت رهبران سیاسی عراق باید به تلاش برای تشکیل یک دولت مناسب و فراگیر که نماینده صداهای جوامع گوناگون عراق باشد و بتواند به وعده استقرار دمکراسی عمل کند، ادامه دهند:«نیاز است تمام کسانی که درگیر این مساله هستند کارهای بیشتری انجام دهند. آمریکا هیچ ارجحیتی برای نتیجه تشکیل دولت قائل نیست، ولی ما احساس فوریت می کنیم. مردم عراق شایسته داشتن دولتی هستند که آماده باشد نیازهای آنها را برآورده سازد و ما امیدوار هستیم این کارهر چه زودتر انجام گیرد.»

بر توانایی های نیروهای امنیتی عراق افزوده می شود، شیوه برخورد آنها با حملات اخیر چنین تحولی را نشان داده است. اما حتی در حالی که نیروهای آمریکا برای خروج از عراق آماده می شوند، منافع آمریکا در آنجا باقی خواهد بود. پس از ۳۱ اوت، هنوز ۵۰ هزار سرباز آمریکایی در عراق خواهند بود تا نیروهای امنیتی را تعلیم دهند، مجهز و راهنمایی کنند، ماموریت های ضد تروریستی مشترک انجام دهند و از ادامه فعالیت های نظامی و غیر نظامی آمریکا حفاظت کنند.

هیلاری کلینتون گفت کاهش شمار سربازان آمریکا، «بهیچوجه به معنای کم شدن تعامل آمریکا با عراق یا تعهد ایالات متحده به مردم عراق نیست. در حالی که عراق دمکراسی خود را تقویت می کند، امنیت را بهبود می بخشد، و کاملا وارد جامعه و اقتصاد منطقه ای و بین الملل می شود، آمریکا بر اساس رهنمودهای توافق چارچوب استراتژیک، بعنوان یک شریک و حامی فعال، باقی خواهد ماند. حضور آمریکا برای صلح و امنیت پایدار درعراق حیاتی خواهد بود.»

هیلاری کلینتون در عین حال گفت در نهایت آمریکا تشخیص می دهد که «موفقیت دراز مدت ملت عراق به رهبران و مردم عراق بستگی دارد. این تصمیم و کار آنها است که تفاوتی بوجود خواهد آورد.»

شرکت گسترده مردم عراق در انتخابات پارلمانی ۷ مارس بر قاطعیت آنها تاکید گذاشت، اما در تشکیل دولت تاخیرهایی روی داده است. هیلاری کلینتون گفت عراقی ها مردمی سخت، انعطاف پذیر و مصمم هستند و ایالت متحده برای مدتی طولانی در کنار آنها خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG