لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۲

ترور در کامپالا


مقامات امنیتی و پلیس در اوگاندا به جستجو برای یافتن مسئولان دو بمب گذاری هماهنگ که بیش از ۷۰ تن را در کامپالا کشت، ادامه می دهند. انفجارها زمانی صورت گرفت که مردم برای تماشای مسابقه نهایی جام جهانی فوتبال در یک باشگاه ورزشی جمع شده بودند.

ایالات متحده آمریکا، با توجه به دوستی دیرینه و نزدیک با مردم اوگاندا، از مرگ کسانی که در این اقدامات مذبوحانه و زشت کشته شدند، عمیقا متاسف است.

با این حال، انفجارها از حمله ای علیه اوگاندا و شهروندان آن فراتر می رفت. اگر بتوان ادعاهای یک گروه ستیزه گر سومالیایی را در بر عهده گرفتن مسئولیت حمله باور کرد، تمام کسانی که از تلاش های بین المللی برای برقراری ثبات در منطقه آشوبزده پشتیبانی می کنند، نیز هدف آن بودند. و در حقیقت، حمله ای به همبستگی آفریقا بود، که اوگاندا و دیگر اعضای اتحادیه آفریقا در خط مقدم آن قرار داشته اند، و برای برطرف ساختن مشکلات آفریقا با راه حل های آفریقایی کار می کنند.

دولت انتقالی فدرال سومالی با حمایت صلحبانان آفریقایی، در تلاش است امنیت را در موگادیشو، پایتخت سومالی، برقرار کند. عناصر اصلی نیروی اتحادیه آفریقا، معروف به AMISOM را اوگاندا و همسایه آن، بروندی، تامین می کنند، و باید به خاطر کارهایشان تقدیر شوند.

به جای آن، ستیزه گران سومالیایی تهدیدهایی کرده اند تا اوگاندا را مجبور کنند صلحبانان خود را، که اینک حدود ۳۵۰۰ نفر هستند، بیرون ببرد. تهدیدها چند روز پیش از حمله، وقتی اوگاندا و دیگر کشورهای آفریقای شرقی تعهد کردند ۲ هزار سرباز اضافی بفرستند، تجدید شد.

گستره حملات تروریستی در شهری که از یک آرامش نسبی برخوردار است، بر فهرست بلند شهروندان ملت های دیگر که هنگام تماشای مسلبقه فوتبال کشته شدند تاکید می گذارد. بمب گذاری ها همچنین می تواند هشداری به اتحادیه آفریقا دیده شود که قرار است اجلاس سالانه خود را در اواخر ژوئیه در کامپالا برگزار کند.

با این حال، رییس جمهوری اوگاندا استوار برجا ایستاده است، و احتمال می رود دیگر رهبران اتحادیه آفریقا نیز موضع قاطع خود را حفظ کنند. به درخواست مقامات اوگاندا، آمریکا با اعزام تحقیقگرانی برای کمک به یافتن عاملان بمب گذاری و هر کمک دیگری که ممکن است لازم باشد، سهم خود را انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG