لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۳۱

پیشبرد همکاری بین المللی در فضا


ایالات متحده آمریکا در سیاست جدید خود برای فعالیت های فضایی، روز به روز ارجحیت بیشتری برای همکاری های بین المللی قائل می شود.
در اعلام این سیاست، پرزیدنت اوباما روز ۲۸ ژوئن گفت آمریکا می خواهد همکاری صلح جویانه در فضا را پیش ببرد. این همکاری هم موجب تقویت امنیت جهانی خواهد شد و هم توانایی انسان را برای فعالیت در مدار زمین و ورای آن افزایش خواهد داد. این سیاست نقشی رو به گسترش هم برای ملت های دیگر و هم برای شرکت های خصوصی پیشنهاد می کند تا جهت کنترل آب و هوای زمین، ردیابی مواد خطرناک برای فضا نوردان و فضا پیماها، و حفاظت از ماهواره هایی که فهرستی طولانی از ماموریت های بازرگانی، علمی و امنیتی را انجام می دهند با آمریکا کار کنند. هدف این است که به حفظ محیط فضا برای تمام ملت ها و نسل های آینده کمک شود.
در گذشته، رویکرد آمریکا نسبت به فضا در چهارچوب رقابت های استراتژیک قرار داشت و بر حفظ منافع علمی و دفاعی کشور استوار بود. سیاست جدید، حق تمام ملت ها را برای دسترسی به فضا و استفاده از آن جهت مقاصد صلح جویانه و بسود تمام بشریت تایید می کند.
زمانی که عصر فضا در سالهای دهه ۱۹۵۰ آغاز شد، فقط دو کشور منابع و توانایی شرکت در چنین فعالیتی را داشتند، صنعت فضایی تجارتی وجود نداشت، و پیامدهای رفتار غیر مسئولانه و ناخواسته محدود بود. حالا، شمار فزاینده ای از کشورها وسازمان ها در فضا حضور دارند و عمل می کنند. با رشد اقتصاد جهانی و اتکای رو به گسترش جهان به اطلاعاتی که توانایی های فضایی فراهم می آورد، اقدامات غیر مسئولانه در فضا می تواند پیامدهای زیانباری برای همه داشته باشد.
از آنجا که ما می خواهیم محیط فضا را برای استفاده نسل های آینده حفظ کنیم، منافع مشترک همه ملت ها ایجاب می کند مسئولانه عمل کنند تا به جلوگیری از رویدادهای ناگوار، تعبیرهای نادرست و بی اعتمادی کمک شود. آمریکا متعهد است عملیات فضایی خود را در راه هایی باز و شفاف انجام دهد، و از تمام ملت ها نیز چنین انتظاری دارد.

XS
SM
MD
LG