لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

بیرحمی بیشتر در ایران


گروه های طرفدار حقوق بشر و رسانه ها گزارش می دهند عروس منصور اوسانلو، روز ۲ تیرماه در تهران ربوده و بشدت مضروب شد.
پروانه اوسانلو، همسر منصور، به کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران گفت عروس او در یک ایستگاه مترو تهران زمانی که از محل کار به خانه باز می گشت، ربوده شد. مهاجمان چشمانش را بستند، او را به مکانی نامعلوم بردند و بیرحمانه بباد کتک گرفتند. آنها از او خواستند تعهد نامه ای امضا کند که اگر منصور اوسانلو از زندان آزاد شود، خانواده اش یا باید تمام فعالیت های سیاسی را رها کنند یا از ایران خارج شوند. پروانه اوسانلو به «روز آن لاین» گفت عروسش دراثر این حمله دچار سقط جنین شد.
او همچنین گفت: «آنچه برای عروس من پیش آمد، هشداری به همه ما بود... من همین جا اعلام می کنم اگر زندگی هر یک از اعضای خانواده من به خطر بیافتد، یا اتفاقی برای ما روی دهد، مقامات جمهوری اسلامی مسئول خواهند بود.»
منصور اسانلو بنیانگذار و رییس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه است که نخستین اتحادیه مستقل کارگری در ایران تلقی می شود. او به دلیل فعالیت هایش در اتحادیه بارها دستگیر و زندانی شده اس ، و هم اینک یک دوره محکومیت پنج ساله زندان را می گذراند. جدید ترین گزارش وزارت امور خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران یاد آور می شود که، به گفته سازمان عفو یین الملل، در کیفرخواست محاکمات نمایشی در اوت سال ۲۰۰۹ از اوسانلو نام برده شد، و مقامات امنیتی او را از دسترسی به مراقبت های پزشکی محروم کرده اند. آمریکا خواهان آزادی اوسانلو شده است.
بر اساس قوانین ایران، کارگران حق دارند اتحادیه تاسیس کنند. دستگیری و زندانی ساختن منصور اوسانلو بعلت کوشش های صلح جویانه جهت حفظ حقوق کارگران قابل ملامت است. اما رفتار بی رحمانه با خانواه اش برای متقاعد ساختن او به دست کشیدن از کارهایش، وحشیگری است.
پرزیدنت اوباما در بیانیه ای بمناسبت سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه گذشته، سرکوب خشونت بار حقوق انسانی مردم ایران را محکوم کرد. او از دولت ایران خواست به تعهد خود پای بند بماند، آنها را به وحشت نیاندازد و آرمان هایشان را تقویت کند.
آقای اوباما می گوید: «آمریکا چشم براه روزی است که در آن ایرانیان قادر شوند آزادانه سخن بگویند، بی ترس دور هم جمع شوند، و نظریات و دیگاه هایشان را بدون روبرو شدن با تلافی جویی مطرح سازند.»
هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده «ایران را همچنان مسئول پای بندی به تعهدات خود برای احترام به حقوق شهروندانش خواهد دانست.»

XS
SM
MD
LG