لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

واکنش پرزیدنت اوباما به رفتار کره شمالی


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری رهبران گروه ۲۰ در شهر تورونتو در کانادا، درباره حمله ۲۶ مارس کره شمالی به رزمناو کره جنوبی، که در جریان آن ۴۶ ملوان کشته شدند، سخن گفت:
*** در مورد کره شمالی، تمرکز اصلی ما در حال حاضر بر شورای امنیت سازمان ملل متحد است که مسلم و روشن سازد کره شمالی در رفتار خصمانه ای که برای جامعه بین المللی غیر قابل قبول است درگیر بود. آمریکا در تحقیقاتی که درباره حادثه حمله به کشتی کره جنوبی انجام گرفت شرکت کرد. کارشناسان ما به این نتیجه رسیدند که کره شمالی درحمله دست داشت. این یافته، با ارزیابی کره جنوبی و دیگرانی که براین روند نظارت داشتند، تطبیق می کند.
پرزیدنت اوباما از لی میونگ باک رییس جمهوری کره جنوبی بدلیل رهبری خود در برخورد با بحران تقدیر کرد:
*** بگمان من، پرزیدنت لی با توجه به شرایط فعلی خویشتنداری فوق العاده ای نشان داده است و بسیار مهم است که جامعه بین المللی پشت سراو بایستد، و پیامی روشن به کره شمالی بفرستد که این نوع رفتار پذیرفتنی نیست و جامعه بین المللی به افزایش فشار ادامه خواهد داد تا پیونگ یانگ تصمیم بگیرد راهی را که با معیارهای بین المللی مطابقت دارد، دنبال کند.
پرزیدنت اوباما اظهارعقیده کرد دیگرکشورهای گروه ۲۰، درحالی که به شواهد نگاه می کنند، به همین نتیجه خواهند رسید که اقدامات کره شمالی قابل قبول نیست. او گفت جامعه بین المللی باید عادت نادیده گرفتن «حقایق زشت در رفتار کره شمالی را، با این تصور که چنین کاری بطریقی به حفظ صلح کمک خواهد کرد» کنار بگذارد.

XS
SM
MD
LG