لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۳۳

تقویت مناسبات آمریکا و روسیه


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در کنفرانس خبری مشترکی با دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، گفت: «من قاطعانه بر این باورم که مهمترین منافع و ارجحیت های امنیت ملی آمریکا می تواند از طریق همکاری، و نه رابطه ای خصمانه با روسیه پیش برود.»

پرزیدنت اوباما گفت: هر طور بخواهیم حساب کنیم، آمریکا و روسیه در ساختن رابطه ای استوار بر همکاری به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست یافته اند. دو رهبر، به اتفاق درباره پیمان ممنوعیت تسلیحات استراتژیک – استارت - مذاکره کردند و آن را در آوریل ۲۰۱۰ به امضا رساندند. این پیمان دو کشور را به کاهش قابل ملاحظه تسلیحات اتمی خود متعهد می کند. دو رییس جمهوری عهد کردند برای تصویب پیمان در زودترین زمان ممکن عمل کنند.

افزون بر این، آمریکا و روسیه از نزدیک در جهت تصویب چهارمین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران به دلیل خودداری از انجام تعهداتش در مورد برنامه اتمی همکاری کرده اند. آمریکا و روسیه همچنین به رایزنی با جمهوری کره و دیگر کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تهیه یک پاسخ بین المللی به حمله نا به جای کره شمالی به کشتی جنگی کره جنوبی ادامه می دهند.

راه های انتقالی روسیه در رساندن تدارکات به سربازان آمریکا و ناتو در افغانستان نقشی مهم بازی می کنند. دو کشور، در تلاش برای بازداشتن تروریست ها از دست یابی به سلاح های کشتار جمعی در آوریل ۲۰۱۰ موافقت کردند آن مقدار ماده پلوتونیوم را که برای ساختن حدود ۱۷ هزار اسلحه اتمی کافی است از بین ببرند.

ایالات متحده آمریکا به توسعه فرصت ها با روسیه ادامه می دهد. برای نشان دادن اینکه همکاری دو کشور می تواند مشاغلی در زمینه فناوری پیشرفته ایجاد کند، شرکت هواپیمایی بوئینگ ۵۰ فروند هواپیمای جدید به ارزش ۴ میلیارد دلار به روسیه خواهد فروخت.

آمریکا همچنان از تلاش روسیه برای ورود به سازمان تجارت جهانی حمایت می کند. پرزیدنت اوباما گفت: «روسیه به سازمان تجارت جهانی تعلق دارد، و عضویت آن در این سازمان هم برای روسیه ، هم برای آمریکا و هم برای اقتصاد جهان خوب است. دو رییس جمهوری موافقت کردند ۳۰ سپتامبر را تاریخی برای حل شمار کوچکی از مسائل دوجانبه، به عنوان بخشی از تلاش ها برای تکمیل گام های مربوط به پیوستن روسیه به سازمان تجارت جهانی تعیین کنند.

حقیقت ساده این است که وقتی آمریکا و روسیه با یکدیگر همکاری کنند، جهان، مکانی سالم تر خواهد بود و ملت های ما می توانند کامیاب تر شوند. به این دلیل است که آمریکا به جستجوی راه هایی برای تقویت همکاری با روسیه ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG