لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

تحریم های اضافی آمریکا علیه ایران


ایالات متحده آمریکا چند شرکت و نهاد دیگر ایرانی را به برنامه های موشکی و اتمی ایران ارتباط داده است و تحریم های جدیدی را که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز ۹ ژوئن تصویب کرد، تقویت می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در تلاش است قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران را قاطعانه اجرا کند، و از باب آینهورن، مشاور ویژه کنترل تسلیحات، خواسته است وظایف اضافی هماهنگ ساختن اجرای تحریم های چند جانبه و یک جانبه علیه ایران را بر عهده بگیرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت: «تحریم ها اینک با اکثریت آرا تصویب شده اند، و ما برای اجرای آنها اقدام خواهیم کرد... ما می خواهیم مطمئن شویم که قطعنامه ها را فقط تصویب نکنیم و بعد ببینیم آیا اجرا می شوند یا نه.»

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا، گفت اقدامات آمریکا «تعدادی از نهادها و افرادی را که به ایران در تامین هزینه برنامه های اتمی و موشکی کمک می کنند، و از تحریم های بین المللی می گریزند هدف می گیرد. نهادهایی که در این سری از تحریم ها قرار گرفته اند، پست بانک ایران، شرکت های پوششی مرتبط با خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، و افراد و شرکت های مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب را شامل می شوند.

استوارت له وی، معاون وزارت خرانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد که تحریم های جدید علیه مردم ایران نیست. له وی گفت به همین دلیل است که سپاه پاسداران مشخصا هدف گرفته می شود:

*** «سپاه، همان طور که ممکن است بدانید، نه فقط در فعالیت های غیر قانونی درگیر است، بلکه فرصت های اقتصادی را از مردم ایران می گیرد. ما فکر می کنیم با تمرکز توجه بر سپاه، نظیر کاری که در شورای امنیت، و هم به طور یک جانبه و با شریکان خود در سراسر جهان انجام دادیم، پیامی درست به ایران می فرستیم. ما به دنبال کسانی هستیم که مردم ایران را از نظر سیاسی و اقتصادی سرکوب می کنند.»

اتحادیه اروپا نیز تحریم های اضافی بر ایران را اعلام کرده ست.

هیلاری کلینتون از این اقدامات استقبال کرد و گفت: «آنها پیامی روشن به رهبری ایران می فرستند: به مسئولیت های بین المللی خود پای بند بمانید یا با انزوای بین المللی فزاینده و پیامدهای آن روبرو شوید.»

XS
SM
MD
LG