لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

آمریکا و گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز ۱۹ خرداد ماه (۹ ژوئن) قطعنامه شماره ۱۹۲۹ را با ۱۲ رای موافق، ۲ رای مخالف، و یک رای ممتنع تصویب کرد.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، یادآور شد: «ما به این دلیل به این نقطه رسیدیم که دولت ایران آشکارا و آگاهانه راه نقض تعهدات خود به آژانس بین المللی انرژی اتمی و قطعنامه های شورای امنیت را برگزیده است.» رایس افزود «ایران باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند، غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط به آن را متوقف سازد و کاملا با آژانس همکاری کند.»

افزون بر این، مایک هَمِر، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، به تازگی گفت: جدیدترین گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه اتمی ایران، «به روشنی ادامه کوتاهی ایران در انجام تعهدات بین المللی خود و نبود همکاری با آژانس را نشان می دهد.»

همر گفت این گزارش، که در جلسه هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۱۷ خرداد ماه (۷ ژوئن) مطرح شد، «ادامه فعالیت های ایران برای غنی سازی اورانیوم در سطوح ۳/۵ و ۲۰ درصد، ساختن یک رآکتور پژوهشی آب سنگین، و نیز جلوگیری از دسترسی آژانس به تاسیسات اتمی را تشریح می کند. این دسترسی برای یافتن پاسخ به پرسش های مربوط به تاسیسات غنی سازی در قم، و سئوالات دیرینه ای که پیرامون بُعد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران وجود دارد، لازم است.»

ایران سال ها از اجرای قطعنامه های پیاپی آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت خودداری کرده است. قطعنامه ها از ایران می خواهد فعالیت های غنی سازی و آب سنگین را متوقف کند، به تمام پرسش های مربوط به برنامه اتمی خود پاسخ دهد، و با آژانس همکاری کند. جدیدترین گزارش آژانس می گوید به دلیل عدم همکاری ایران، آژانس نمی تواند ماهیت صلحجویانه بودن فعالیت های اتمی ایران را تایید کند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ، گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را «محکم» نامید، و یادآور شد ایران اخیرا تکرار کرده است که به غنی سازی اورانیوم ادامه خواهد داد:

*** معنای آن این است که ایران می گوید آماده است همچنان خارج از تعهدات بین المللی، و مسئولیت های خود نسبت به آژانس، و قطعنامه های متعدد سازمان ملل متحد عمل کند.

کراولی تکرار کرد ایالات متحده معتقد است فشار اضافی و وضع تحریم هایی از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد، بهترین راه متقاعد ساختن ایران به تغییر راهی است که دنبال می کند. کراولی گفت:«ما انتظار داریم تمام اعضای مسئول جامعه بین المللی، به ویژه آنهایی که در شورای امنیت حضور دارند و باید به این مسائل بپردازند، از قطعنامه حمایت کنند.»

XS
SM
MD
LG