لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

پرزیدنت اوباما و قطعنامه شورای امنیت علیه ایران


روز ۹ ژوئن، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه جدیدی را تصویب کرد که تحریم های اضافی بر ایران برقرار می کند. ۱۲ عضو شورا - آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه، نیجریه، مکزیک، ژاپن، روسیه، اتریش، اوگاندا و گابون - رای مثبت دادند.
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت قطعنامه «سخت ترین تحریم هایی را که دولت ایران تا کنون با آنها روبرو بوده است، وضع می کند» اما، تاکید کرد که تحریم ها متوجه مردم ایران نیست:
*** آنها محدودیت هایی بر فعالیت های اتمی و برنامه موشکی ایران، و برای نخستین بار، بر نیروی نظامی آن برقرار خواهد کرد.
او گفت تحریم ها «همچنین چارچوب جدیدی برای متوقف ساختن قاچاق و ردیابی بانکهای ایران و معاملات مالی فراهم می آورند:
*** تحریم ها افراد، شرکت ها و نهادهایی از جمله وابستگان به سپاه پاسداران انقلاب را که از برنامه اتمی ایران پشتیبانی کرده اند و از فعالیت های غیر قانونی به زیان مردم ایران ثروتمند شده اند هدف می گیرند. و ما مسلم خواهیم ساخت تحریم ها به شدت اجرا شوند. در همین حال ما به اصلاح و اجرای تحریم های خود بر ایران، همراه با دوستان و متحدانمان، ادامه می دهیم.
پرزیدنت اوباما با اشاره به کوشش های خود برای نزدیک شدن به ایران در ۱۶ ماه گذشته، گفت نیاز به وضع تحریم های جدید چاره ناپذیر نبود. ایالات متحده، همراه با متحدانش، فرصت رابطه ای بهتر با جامعه بین المللی را به ایران پیشنهاد کرد که می توانست انزوای سیاسی آنرا کاهش دهد، و بر توانایی اش برای پیوستن به اقتصاد جهانی بیافزاید، بشرط این که به تعهدات خود به پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی پای بند بماند. اما، آقای اوباما گفت، دولت ایران بارها و بارها از انجام مسئولیت های خود شانه خالی کرده است:
*** ایران یک مرکز غنی سازی اورانیوم در قم را پنهان نگاهداشت، کاری که پرسش هایی جدی درباره ماهیت برنامه آن مطرح ساخت. علاوه بر این، تعهداتی را که بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم پذیرفته بود، نقض کرد. بجای آن، دولت ایران اورانیوم را در سطح ۲۰ درصد غنی می کند، و از رعایت کامل شرایط آژانس بین المللی انرژی اتمی سر باز زده است. ایران در حقیقت تنها امضا کننده پیمان ان پی تی در جهان است که نمی تواند آژانس را متقاعد کند برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح جویانه اجرا می شود.
پرزیدنت اوباما گفت: «به این دلیل است که جامعه بین المللی ناچار شد این پیامدهای جدی را وضع کند. تحریم ها نظر یکپارچه جامعه بین المللی را نشان می دهد که مسابقه تسلیحات اتمی در خاورمیانه به نفع هیچکس نیست و ملت ها باید مسئول به چالش کشیدن رژیم ممنوعیت جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی شناخته شوند.

XS
SM
MD
LG