لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

گفت و شنود آمریکا و چین


آنگونه که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان دومین دور گفت و شنود استراتژیک و اقتصادی آمریکا و چین در پکن گفت: «مشکلات جهانی که آمریکا یا چین بتوانند به تنهایی حل کنند اندک است. و بدون همکاری دو کشور مشکلات زیادی نمی تواند حل شود.»

هیلاری کلینتون گفت در برخی حوزه هایی که دو طرف منافع و نگرانی های مشترکی دارند پیشرفت شده است، اما کارهای بسیار بیشتری باید انجام گیرد. در مورد چالش های امنیتی بین المللی، آمریکا و چین به رایزنی نزدیک درباره خطر ناشی از برنامه اتمی ایران ادامه می دهند. کره شمالی نیز همچنان یک نگرانی فوری است. سال پیش، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه محکمی در پی آزمایش اتمی در آن کشور تصویب کرد. هیلاری کلینتون گفت: «و امروز، ما با چالش جدید دیگری رو به رو هستیم، که از حادثه غرق یک کشتی کره جنوبی ناشی می شود. بنابراین، ما باید بار دیگر برای پرداختن به این چالش و پیشبرد هدف های مشترک خود در جهت تضمین صلح و ثبات در شبه جزیره کره کار کنیم.»

در مقوله های آب و هوا و انرژی، آمریکا و چین بر اساس تفاهمنامه ای که در دور گذشته گفت و شنود امضا کردند پیشرفت کرده اند، و در پژوهش برای یافتن منابع انرژی جدید و پاک کار می کنند که تاسیس مرکز پژوهش انرژی پاک آمریکا و چین، حاصل این همکاری است. این مرکز همکاری بین دانشمندان دو کشور را در حوزه های صرفه جویی در انرژی و ذغال سنگ پاک، و ساختن خودروهایی که هوا را کمتر آلوده می کنند، تسهیل خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا گفت و شنود جدیدی را به قصد توسعه توافقنامه آموزشی و فرهنگی آغاز کرده است و هدف آن این است که تفاهم و همکاری بین مردم آمریکا و مردم چین عمیق تر شود. از جمله، طرح بزرگ افزایش تعداد دانشجویان آمریکایی در چین به ۱۰۰ هزار نفر در چهار سال آینده است. آمریکا همچنین به مطرح ساختن نگرانی های حقوق بشری و تشویق چین به پای بندی به تعهدات بین المللی خود در این حوزه ادامه می دهد.

هیلاری کلینتون گفت: «آمریکا و چین فرهنگ ها و تاریخ های بسیار بی همتایی دارند. ولی ما می دانیم که در آینده، هم در چالش ها و هم در فرصت ها، سهیم خواهیم بود. ما راه های گوناگونی پیموده ایم، اما این آینده، مقصد و مسئولیت مشترک ما است.»

XS
SM
MD
LG