لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

دیدار مادران کوهنوردان آمریکایی از ایران


مادران سه کوهنورد آمریکایی که نزدیک به ۱۰ ماه است در ایران زندانی هستند، به تازگی پس از دریافت اجازه و ویزا از دولت ایران، با فرزندانشان ملاقات کردند. سه جوان آمریکایی در ژوئیه گذشته، زمانی که در نزدیکی مرز ایران با عراق سرگرم کوهنوردی بودند، بازداشت شدند.

دیدار مادران سارا شورد، شین بوئر، و جاش فتال از تهران با کمک سفارت سویس ترتیب داده شد. سفارت سویس از زمان قطع مناسبات دیپلماتیک بین آمریکا و ایران در پی انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹، به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

ایالات متحده آمریکا دیدار مادران را تحولی مثبت تلقی می کند. فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، درباره صحنه های پیوستن دوباره کوهنوردان با مادرانشان که از تلویزیون دولتی ایران نشان داده شد، سخن گفت:

**** ما از دیدن آنها و شنیدن صدایشان خوشنود هستیم. هرکسی باید تجربه دردناک والدین و اعضای خانواده ها و دوستان را که برای مدتی چنین طولانی از عزیرانشان جدا بوده اند، در ک کند.

کراولی یادآور شد ایران بر اساس قوانین بین المللی مسئولیت های مشخصی دارد:

**** ما دیدارهای کنسولی داشته ایم، البته کافی نبوده است. ما نگران سلامت و رفاه این جوانان هستیم. به آمریکاییانی که در بازداشت در ایران به سر می برند فکر می کنیم. در باره وضعیت آمریکاییانی که در ایران ناپدید هستند پرسش های بی جواب وجود دارد، از جمله رابرت لوینستون، بازرگان آمریکایی. ما آنها را از یاد نخواهیم برد.

در جریان دیدار مادران، رسانه های تحت کنترل دولت ایران، پرسش هایی را در مورد فرصت دیدارهای مشابه با شهروندان ایران که در آمریکا زندانی هستند پیش کشیدند. فیلیپ کراولی گفت از چنین دیدارهایی از سوی مقامات کنسولی یا اعضای خانواده های ایرانیان بازداشت شده، جلوگیری نشده است:

*** در حقیقت، ما بارها تکرار کرده ایم که اگر ایران علاقه دارد دیدارهای کنسولی یا خانوادگی ترتیب دهد، ما خوشحال خواهیم شد به گونه ای سازنده با آنها همکاری کنیم. اما با اطمنیان می گویم و یادآور می شوم که بین سه کوهنوردی که در مرز نامشخص سرگردان شدند، و افرادی که در آمریکا بازداشت هستند، خط مشی های قانونی شفاف را گذرانده اند و در اکثر موارد به جرم قاچاق اسلحه محاکمه و محکوم شده اند، شباهتی وجود ندارد.

کروالی از دولت ایران خواست اینک کاری را که درست است در مورد کوهنوردان آمریکایی انجام دهد: آنها را آزاد کند و اجازه دهد به کشورشان بازگردند و به خانواده هایشان بپیوندند.

XS
SM
MD
LG