لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

ارزیابی پیشرفت استراتژی افغانستان


روز ۱۲ ماه مه، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در واشنگتن با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان ملاقات کرد. آنها، به گفته پرزیدنت اوباما، از فرصت برای «ارزیابی استراتژی مشترک ما در افغانستان، و پیشبرد مشارکت نیرومند بین دولت ملت، که برمنافع و احترام دو جانبه استوار است»، استفاده کردند.

پرزیدنت اوباما بار دیگر بر «هدف مشترک» برای از هم گسیختن و شکست دادن طالبان و متحدان القاعده آنها تاکید گذاشت:

*** ما پیشرفت استراتژی و هدف های مشترک خود را بازنگری می کنیم: یک کوشش نظامی برای متوقف ساختن حرکت طالبان و تقویت توانایی افغانستان جهت تامین امنیت خود؛ یک کوشش غیر نظامی برای پیشبرد دولتمداری خوب و توسعه، و همکاری منطقه ای، از جمله با پاکستان، زیرا استراتژی ما باید در هر دو سوی مرز موفق شود.»

پرزیدنت اوباما گفت: «ما دامنه جنگ با طالبان را به منطقه طالبان در هلمند کشانده ایم، آنها را از قرارگاهشان در مارجه بیرون راندیم ، در تلاش هستیم به افغان ها فرصت دهیم جوامع خود را باز یابند.»

درهمین حال، دیپلمات ها و کارشناسان غیر نظامی آمریکا، اینک در حوزه هایی مانند حکومت، کشاورزی، و ارتباطات، حضور دارند و در حمایت از کوشش های غیر نظامی که دومین بخش استراتژی است، با همتایان افغان خود شرکت می کنند.

پرزیدنت اوباما گفت: «در این میان، آموزش و توسعه نیروهای امنیتی افغانستان ادامه دارد تا آنها بتوانند سال آینده رهبری عملیات امنیتی را در دست بگیرند.»

رییس جمهوری آمریکا گفت: «همبستگی امروز ما پیامی روشن به کسانی که مانع پیشرفت افغانستان هستند می فرستد. آنها ممکن است مردم بی گناه را تهدید کنند یا بکشند، ولی ما برای حفاظت از مردم افغانستان کار خواهیم کرد. آنها تلاش خواهند کرد نابود کنند، ولی ما به کمک به تقویت توانایی افغانستان ادامه خواهیم داد تا افغان ها قادر شوند مسئولیت اداره کشور خود را بر عهده بگیرند. ما، دست در دست هم، می توانیم قابلیت های عظیم افغانستان را شکوفا کنیم.»

XS
SM
MD
LG