لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

تهدیدهای ایران و سوریه


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا در سخنانی در واشنگتن گفت در خاورمیانه بازیگرانی هستند که شانس منطقه برای امنیت و صلح را تهدید می کنند:

*** حماس و حزب الله همچنان این ادعای نادرست و غیر قابل تحمل را جار می زنند که تشکیل یک حکومت فلسطینی می تواند روزی از طریق خشونت ممکن شود. آنها ده ها هزار راکت پیشرفته در غزه و در جنوب لبنان انبار کرده اند - راکت هایی که به سوی خانه ها و شهروندان اسراییل نشانه گیری می شوند.

خانم کلینتون گفت: انتقال تسلیحات سوریه به حزب الله یک منبع دیگر بی ثباتی است:

**** ما این اقدام را با شدیدترین کلمات ممکن محکوم می کنیم و نگرانی خود را مستقیما با دولت سوریه در میان گذاشته ایم. انتقال اسلحه برای این تروریست ها، تاثیر بی ثبات کننده عمیقی بر منطقه خواهد داشت، و قطعنامه ۱۷۰۱ شوای امنیت سازمان ملل متحد را، که انتقال هر نوع اسلحه غیر مجاز به داخل لبنان را ممنوع می سازد، نقض می کند.

هیلاری کیلنتون گفت: ایران نیز با حمایت از تروریسم، تهدیدی برای منطقه است:

**** آمریکا برای ارائه گزینه ای روشن به رهبران تهران، با جامعه بین المللی کار کرده است: به تعهدات بین المللی خود عمل کنید و از مزایای مناسبات عادی برخوردار شوید یا خود را با انزوای فزاینده و پیامدهای دردآور روبرو خواهید دید. در هر چرخشی، ایران به دستی که ما پیش برده ایم، یک مشت گره شده نشان داده است. اما تعامل ما به تقویت همفکری جهانی در مورد نیاز به وارد آوردن فشار بر رهبران ایران برای تغییر مسیرشان کمک کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: پایان گرفتن مناقشه اسراییل و فلسطینیان با یک راه حل دو کشوی برای صلح و امنیت خاورمیانه اساسی است، و این هدف می تواند از طریق مذاکره بین دو طرف به دست آید. به این دلیل است که آمریکا شبانه روز برای پیشبرد مذاکرات غیر مستقیم، که می تواند صحنه را برای از سرگیری مذاکرات مستقیم در مورد تمام مسائل مربوط به وضعیت دایمی هموار سازد کار می کند. خانم کلینتون گفت: «ما بر این باوریم که از طریق مذاکرات همراه با حسن نیت، طرف ها می توانند با نتیجه ای که به مناقشه پایان دهد موافقت کنند.»

خانم کلینتون یادآور شد جامعه بین المللی می تواند به «حمایت از صلح سازان و محکوم ساختن مخالفان کمک کند و در را به روی کسانی که در مسیر خشونت و نفرت حرکت می کنند ببندد.» او گفت: مردم منطقه شایسته پایان گرفتن فرهنگ نفرت و خصومتی هستند که ده ها سال زندگی آنها را در استیلای خود داشته است.

XS
SM
MD
LG