لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۹

ایران و کنفرانس بازنگری ان پی تی


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنان خود در کنفرانس بازنگری پیمان جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی - ان پی تی - از تمام امضا کنندگان آن خواست برای «تقویت مقررات جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی و پاسخگو ساختن کسانی که آنها را نقض می کنند، کار کنند.»

او با کوشش هایی که برای تضعیف کار کنفرانس صورت می گیرد بشدت برخورد کرد، و یاد آور شد ایران برای دور کردن توجه کنفرانس از تخلفات تهران هرکاری را بتواند انجام خواهد داد:

**** ایران شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی را به چالش کشیده و آینده رژیم ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را بخطر انداخته است. و به این دلیل است که با انزوای فزاینده و فشار جامعه بین المللی روبرو است.

پیشتر در همان روز، محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران با سخنان فتنه جویانه ای که پرسش هایی بین المللی درباره بی اعتنایی ایران به تعهداتش در ان پی تی را کاملا نادیده می گرفت ایراد کرد. بر عکس او یک سلسله اتهامات نادرست، ناخوشایند و فتنه جویانه ای علیه آمریکا و دیگران وارد آورد، و موجب شد نمایندگان آمریکا، فرانسه و بریتانیا، همراه با نمایندگانی از چندین کشور دیگر، تالارکنفرانس را ترک کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته های احمدی نژاد را «خسته کننده، نادرست و گاهی آشفته» نامید:

*** اما شگفت آور نیست ... ایران جهت دور کردن توجه عمومی از کارنامه خود و کوشش برای پرهیز از پاسخگوئی هر کاری را بتواند انجام می دهد. با این حال، سرانجام ما همه نه بر اساس کلماتمان، بلکه بر پایه اعمالمان قضاوت خواهیم شد. و ما نه با شیوه ای که حقوقمان را ادعا می کنیم، بلکه با چگونگی پای بندی به مسئولیت هایمان اندازه گیری خواهیم شد. و آنگونه که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است، دراین باره، تعهد با ایران است. و تا کنون در انجام آن کوتاهی کرده است.

هیلاری کلینتون گفت کوشش های ایران برای انحراف توجه جهانی و تفرقه اندازی بجایی نخواهد رسید، و اضافه کرد ایالات متحده آمریکا و اکثریت بزرگ کشورهایی که در این جا حضور دارند، با برنامه ای بسیار بزرگتر به کنفرانس آمده اند: تقویت رژیم جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی برای پیشبرد امنیت تمام ملت ها و تاکید بر حقوق و مسئولیت هایمان.

هیلاری کلینتنون گفت: حالا زمان آن است که همفکری بوجود بیاوریم، نه این که مانع آن شویم. و من از ایران دعوت می کنم برای پیشبرد و انجام تعهدات بین المللی خود و کار بسوی هدف بوجود آوردن جهانی امن تر، به تمام هیات های دیگری که در این کنفرانس حضور دارند به پیوندد.

XS
SM
MD
LG