لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

مشاور امنیت ملی آمریکا و ایران


جیمز جونز، مشاور امنیت ملی آمریکا، به تازگی در سخنانی در واشنگتن دی سی، تلاش برای بازداشتن ایران از دست یابی به تسلیحات اتمی و ابزار رساندن آنها به هدف را یکی از «چالش های تعیین کننده» زمان ما نامید. ژنرال جونز گفت علی رغم پای پیش گذاری های پیاپی پرزیدنت اوباما، دولت ایران طی سال گذشته تمایلی به حل سازنده مسائل مورد اختلاف نشان نداده است:

**** آنها پس از قبول اولیه، پیشنهاد رآکتور پژوهشی تهران را رد کردند. از آن زمان حاضر نشده اند درباره برنامه اتمی خود با گروه ۵ به علاوه یک بحث کنند. فاش شدن یک مرکز غنی سازی که قبلا پنهانی بود، ساختمانی که تعهدات ایران به «ان پی تی» را بیشتر نقض کرد، بر بد گمانی نسبت به مقاصد تهران افزود. ایران اخیرا سطح غنی سازی اورانیوم را به ۲۹ درصد بالا برد. در همین حال، دولت به سرکوب بی رحمانه شهروندان خود ادامه می دهد و آنها را از اعمال حقوق جهانی خود برای بیان آزادانه افکار و نظریاتشان و انتخاب آینده خود محروم نگاه می دارد.

ژنرال جونز گفت: چنین اقداماتی رفتار یک بازیگر بین المللی مسئول و کارهای یک دولت پای بند به دیپلماسی صلحجویانه و رابطه جدید با یک شریک حاضر و آماده نیست:

**** ادامه سرپیچی ایران از تعهدات بین المللی اش نسبت به برنامه اتمی و حمایت آن از تروریسم، یک تهدید مهم منطقه ای و جهانی است. یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی می تواند چشم انداز خاورمیانه را با به راه انداختن یک مسابقه تسلیحات اتمی دگرگون کند، امکان و خطر مناقشات محلی را به شدت افزایش دهد، جراحت مرگباری بر رژیم ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی وارد آورد، و به تروریست ها و تندروهایی که آمریکا و متحدانش را تهدید می کنند، جسارت بخشد.

ژنرال جونز گفت به این دلیل است که ایالات متحده آمریکا و متحدانش فعالانه در تلاش هستند بر هزینه های ادامه کوتاهی ایران از پای بندی به تعهدات بین المللی خود، از جمله قطعنامه جدید شورای امنیت، که تحریم های اضافی بر ایران وضع می کند، بیافزایند.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت دولت ایران باید به دلیل ادامه سرسختی در برابر جامعه بین المللی با پیامدهای واقعی روبرو شود.

او گفت: «ما امیدوار هستیم ایران انتحابی درست انجام دهد و برای بازگردان اعتماد جامعه بین المللی به طبیعت صلحجویانه برنامه اتمی خود عمل کند.» با این حال، ژنرال جونز یادآور شد پرزیدنت اوباما بسیار روشن ساخته است که ایالات متحده تصمیم دارد از دست یابی ایران به تسلیحات اتمی جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG