لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

به سوی یک عراق متکی به خود


روز ۲۷ فوریه ۲۰۰۹، پرزیدنت باراک اوباما برنامه خود را برای پایان دادن به ماموریت های رزمی آمریکا در عراق تا پایان اوت ۲۰۱۰، و خارج ساختن آخرین سربازان آمریکایی تا دسامبر ۲۰۱۱ اعلام کرد:

**** ایالات متحده آمریکا استراتژی جدیدی را برای پایان دادن به جنگ در عراق، از طریق انتقال کامل مسئولیت به عراقی ها دنبال خواهد کرد. این استراتژی بر یک هدف روشن و دست یافتنی، که مردم عراق و مردم آمریکا در آن سهیم هستند، استوار است: یک عراق مستقل و حاکم، با ثبات و متکی به خود.

آمریکا برای شکل بخشیدن به این هدف ها در کنار عراقی ها کار می کند. ثبات بدون امنیت ممکن نیست، بنا بر این آمریکا به آموزش ارتش عراق پرداخته است و این کار را با یک گردان در سال ۲۰۰۴ آغاز کرد. اینک کارهای آموزشی توسط سه گردان عراقی انجام می گیرد، و ارتش عراق در خط مقدم جبهه نبرد با ستیزه گران قرار دارد.

با بهبود شالوده های امنیتی، آمریکا و دولت عراق برای تقویت و اجرای یک برنامه توسعه پلیس به هدایت غیر نظامیان کار می کنند که مقامات ارشد پلیس غیر نظامی را برای مقابله با مسائلی مانند برنامه ریزی استراتژیک، مدیریت، بودجه بندی، مهارت های پیشرفته تحقیقاتی و مبارزه با فساد، آموزش می دهد.

آمریکا همچنین برنامه های مربوط به دادگستری را توسعه می دهد تا به دولت عراق در تقویت سیستم قضایی جزایی خود کمک کند.

از آغاز اکتبر ۲۰۱۱، درحالی که ارتش آمریکا به تدریج از عراق خارج می شود، مسئولیت کامل آموزش پلیس به دولت عراق و وزارت امور خارجه آمریکا منتقل خواهد شد.

اما مهمترین عنصر لازم برای به وجود آمدن یک عضو کامیاب و مورد احترام جامعه بین المللی در دست های مردم عراق قرار دارد؛ و آن یک دولت با ثبات است. انتخابات پارلمانی اخیر در رقابتی تنگاتنگ بین دو ائتلاف سیاسی عمده پایان یافته است. هیچکدام نتوانسته اند ۱۶۳ کرسی را که برای تشکیل یک دولت اکثریت لازم است به دست آورند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک بیانیه کتبی گفت «ایالات متحده از حزب یا کاندیدای خاصی حمایت نمی کند. آمریکا به عنوان یک دوست و شریک از تمام رهبران عراق می خواهد اختلافات خود را کنار نهند، به آرای شجاعانه مردم احترام بگذارند، و هر چه سریعتر دولتی را که نماینده اراده امیدهای تمام آنها برای یک آینده بهتر در یک عراق نیرومند، مستقل و دموکرات باشد، تشکیل دهند.»

XS
SM
MD
LG