لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۱۹

تغییر محاسبات ایران


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید تنها راهی که رهبران ایران جاه طلبی های تسلیحات اتمی خود را رها خواهند کرد این است که به این نتیجه برسند ایمنی آنها با سلاح های اتمی کمتر از ایمنی بدون چنین تسلیحاتی خواهد بود.

خانم کلینتون در همایشی در دانشگاه لوئیزویل گفت: راه های متفاوتی وجود دارد که می تواند محاسبه رهبران ایران را تغییر دهد:

*** برای مثال، اگر ایرانیان بر این باورند که با داشتن تسلیحات اتمی قادر خواهند بود همسایگان خود را در خلیج {فارس} مرعوب کنند، در اشتباه هستند، زیرا آن همسایگان یا خودشان به دنبال تسلیحات اتمی برخواهند آمد، که منطقه را بیشتر بی ثبات می کند، یا از پشتیبانی ما برای دفاع از خود در برابر یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی برخوردار خواهند شد.

خانم کلینتون تلاش هماهنگ و مصممانه جامعه بین المللی را عامل دیگر دانست:

**** بنابراین، اگر در ایران باشید و تعهد قاطع جامعه بین المللی را برای جلوگیری از چنین اتفاقی، یعنی مسلح شدن به تسلیحات اتمی ببنید؛ مشاهده کنید اقداماتی برای مداخله در سیستم مالی و بانکی ایران درجریان است؛ ببینید گروه ها و افردی که در برنامه اتمی نقش دارند تحت تعقیب قرار می گیرند، و دیگران راه هایی را برای مختل کردن جریان انرژی یا اسلحه بررسی می کنند، آنگاه باید بهایی بپردازید. و من فکر نمی کنم ایران بخواهد کره شمالی باشد. ایران خود را فرهنگی بزرگ و جامعه ای که به دوران باستان باز می گردد تلقی می کند. یک نقش رهبری در جهان برای خود قائل است.

در حال حاضر، پنج عضو دائمی شورای امنیت به علاوه آلمان – معروف به گروه ۵ به علاوه یک - برای بحث درباره تحریم های بالقوه جدید علیه ایران در نیویورک جمع شده اند. خانم کلینتون بر این عقیده است که انزوای بین المللی ناشی از تحریم های سخت، یک بحث واقعی را در داخل ایران به راه خواهد انداخت.

هیلاری کلینتون گفت: ایالات متحده ترجیح می دهد شرایطی بخ وجود آید که سیاست دولت ایران نسبت به دنبال کردن توانایی تسلیحات اتمی تغییر کند. او یادآور شد که «رهبری ایران همیشه می گوید به دنبال تسلیحات اتمی نیست. دشوار است که تمام حقایق را کنار هم گذاشت و آنها را با مقاصد اعلام شده تهران در یک سطح قرار داد، بنابراین ما می خواهیم ایرانی ها را آزمایش کنیم.»

XS
SM
MD
LG