لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

انتقال اسلحه از سوریه برای حزب الله


ایالات متحده آمریکا برای چهارمین بار در ماه های اخیر به سوریه هشدار داده است هیچ اسلحه و جنگ افزاری برای سازمان تروریستی حزب الله در لبنان نفرستد.

گوردون دو گود، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی گفت: «آمریکا انتقال هر نوع اسلحه، به ویژه سیستم های موشکی بالیستیک، مانند اسکود، از سوریه به حزب الله را به شدت محکوم می کند. انتقال این تسلیحات فقط می تواند تاثیری بی ثبات کننده بر منطقه داشته باشد، و تهدیدی فوری را متوجه امنیت اسراییل و حاکمیت لبنان می کند.»

گوردون دو گود گفت خطر اشتباه محاسبه ای که امکان دارد از چینن اقدامی ناشی شود، «باید موجب شود سوریه سیاست نادرستی را که در تحویل اسلحه به حزب الله دنبال کرده است تغییر دهد.»

تنش فراینده و افزایش قابلیت مناقشه و درگیری در اثر مسلح شدن حزب الله مانعی در راه پیشرفت روند صلح خاورمیانه است. اسراییل همچنان نسبت به گروه تروریستی حزب الله، که ایران و سوریه از آن حمایت می کنند و در سال ۲۰۰۶ با آن جنگید، نگران است.

بر اساس قطعنامه ۱-۰-۷-۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، تمام کشورها متعهد هستند از صدور هر نوع اسلحه به لبنان، به استثنای آنچه دولت اجازه می دهد جلوگیری کننند. بنابراین عمل یک کشور خارجی مانند سوریه در مسلح ساختن یک گروه شبه نظامی در داخل لبنان تهدیدی بسیارروشن برای حاکمیت آن کشور است. آمریکا خود را به حمایت از لبنان و حاکمیت آن، و امنیت و ثبات منطقه پای بند می داند.

بر اساس گزارش اخیر وزارت دفاع آمریکا درباره قدرت نظامی ایران، حزب الله، با حمایت ایران، زرادخانه خود را ورای آنچه در جنگ سال ۲۰۰۶ با اسراییل داشت، مجهز کرده است. موشک های اسکود در دست حزب الله قابلیت آن را خواهد داشت آتش مناقشه دیگری را که منطقه نمی تواند تحمل کند، روشن سازد.

به این دلیل است که آمریکا خواسته است انتقال هر نوع اسلحه برای حزب الله و دیگر سازمان های تروریستی در منطقه فورا متوقف شود. وزارت امور خارجه آمریکا گفت: تعیین سوریه به عنوان یک کشور حامی تروریسم مستقیما به حمایت آن از گروه های تروریستی مانند حزب الله ارتباط دارد.

XS
SM
MD
LG