لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

استراتژی آمریکا در یمن


دانیل بنجامین، هماهنگ کننده امور ضد تروریسم در وزارت امور خارجه آمریکا، یمن را یکی از مهمترین چالش های ایالات متحده آمریکا در جبهه مقابله با تروریسم توصیف می کند.

القاعده دست کم از اوایل دهه ۱۹۹۰، در شبه جزیره عربستان حضور داشته است. طی پنج سال گذشته، تروریست های آن بارها به یمنی ها، آمریکاییان، و شهروندان کشورهای دیگر حمله کرده اند. در دو سال گذشته، گروه القاعده در شبه جزیره عربستان، به سلسله حملاتی دست زده است که حمله به سفارت آمریکا در صنعا در سپتامبر ۲۰۰۸، ربودن چندین گروه از توریست های خارجی، کوشش برای به وحشت انداختن سرویس های امنیتی یمن، و البته، کوشش نافرجام برای منفجر کردن یک هواپیمای مسافر بر آمریکا در روز کریسمس سال ۲۰۰۹، از آن جمله هستند.

دولت اوباما پس از بررسی سیاست آمریکا نسبت به یمن، یک استراتژی دو جانبه را به اجرا گذاشته است: تقویت توانایی دولت یمن برای پیشبرد امنیت و به حداقل رساندن تهدید افراطیون خشن، و افزایش ظرفیت آن برای فراهم آوردن سرویس های اساسی مورد نیاز مردم و بهبود نهادهای دولتی. در بخش امنیت، آمریکا وسائل و امکانات آموزشی برای واحد های اصلی ضد تروریسم یمن فراهم می آورد. این آموزش، از جمله، مدیریت کنترل مرز، تحقیق در صحنه وقوع جرم، شناسایی اسناد جعلی، و ردیابی را شامل می شود.

اما این استراتژی فقط در صورتی موفق خواهد شد که دولت یمن بتواند نیازهای اولیه مردم خود را تامین کند. یمن با فقری جدی دست به گیریبان است، فقیرترین کشور در جهان عرب است. برای کمک به بهبود شرایط، آمریکا بر کمک های توسعه به یمن می افزاید. دانیل بنیامین گفت او انتظار دارد ایالات متحده در سال مالی ۲۰۱۰ بالغ بر ۶۳ میلیون دلار فراهم آورد. اصلاحات سیاسی و مالی، کاهش فساد و اصلاح سرویس های مدنی و شهری، و متنوع ساختن اقتصاد برای ایجاد اشتغال، از جمله ارجحیت ها است. همچنین، آژانس آمریکایی توسعه بین المللی توانایی دولت یمن را برای تحویل موثرتر و کافی تر سرویس ها و خدمات تقویت می کند.

هماهنگ کننده امور ضد تروریسم در وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «نهایتا، هدف کوشش های بین المللی و آمریکا این است که یک یمن امن، با ثبات، با دولتی کارآمد به وجود آید. در حالی که دولت یمن نسبت به تقاضاهای شهروندان خود شفاف تر و پاسخگوتر می شود، دانه های افراط گرایی و خشونت زمین کمتر باروری پیدا خواهد کرد، و استیلای یک دینامیک سازنده و مثبت تر آغاز خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG