لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

برنز و سیاست آمریکا نسبت به ایران


ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور سیاسی، می گوید سرپیچی دولت ایران از انجام تعهدات بین المللی اش چالش عمیق و پیچیده ای را که ما امروز در جهان با آن روبرو هستیم نشان می دهد. آقای برنز، که در کمیته نیروهای مسلح سنا سخن می گفت، اظهار داشت رهبران ایران برنامه اتمی را توسعه می دهند و یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی امنیت خاورمیانه را بطور جدی تهدید خواهد کرد و موحب زیان های بیشتری خواهد شد:
*** اعتبار سازمان ملل متحد و دیگر نهاد های بین المللی و پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را، درست در زمانی که ما می خواهیم آنرا تقویت کنیم، تضعیف خواهد کرد.

برنز گفت اقدامات گسترده تر رهبری ایران، بر این خطرات می افزاید:
**** بویژه، حمایت دیرینه آن از گروه های تروریستی، مخالفت با صلح خاورمیانه، تند گویی علیه اسراییل، هالوکاست و بسیاری دیگر؛ سرکوب بیرحمانه مردم ایران، و کوشش هایش برای بستن راه جریان آزاد اطلاعات که یک حق جهانی برای همه ایرانیان است.

ایالات متحده آمریکا طی سال گذشته، در صدد تعامل با ایران برآمده است تا منافعی را که ایران می تواند در صورت تغییر رفتارش، عمل به تعهدات بین المللی خود، و پای بندی به همان مسئولیت هایی که در مورد ملت های دیگر بکار می رود از آنها برخوردار شود، نشان دهد.

رهبران ایران پیشنهادهای تعامل را رد کرده اند. ویلیام برنز معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت سرسختی ایران به افزایش نگرانی بین المللی و همکاری بیشتر برای وارد آوردن فشار بر آن جهت تغییر رفتارش منجر شده است:
**** ما در نوامبر گذشته برای نخستین بار ظرف چهار سال، شاهد تصویب قطعامنه جدید و تندی در هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی بودیم که بشدت از ایران انتقاد می کرد. در ماه دسامبر دیدیم که مجمع عمومی سازمان ملل متحد وضعیت حقوق بشر در ایران را محکوم کرد، و در اواخر همان ماه صدوراعلامیه نیرومند مشابهی را از طرف شورای اروپا شاهد بودیم. اینک، ما بفوریت بسوی تدوین قطعنامه تحریم های جدید در شورای امنیت پیش می رویم.

پنج عضو دائمی شورای امنیت همراه با آلمان در حال حاضر در جلساتی در نیویورک درباره متن و محتوای قطعنامه جدید بحث می کنند. ویلیام برنز گفت: «مقصود ما این است که پیامی واحد از اراده بین المللی، با سلسله اقدامات قاطعی که بر محاسبات استراتژیک ایران اثر خواهد گذاشت، بفرستیم. ما نمی توانیم اقداماتی را که موجب تضیعف ان پی تی شود، خطر براه افتادن یک مسابقه تسلیحاتی را در یک منطقه مهم ببار آورد، و اعتبار جامعه بین المللی و امنیت جمعی ما را تهدید کند تحمل کنیم، و تحمل نخواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG