لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۲

کشته شدن تروریست های ارشد در عراق


دو رهبر ارشد القاعده در عراق – ابو ایوب المصری و ابو عمر البغدادی - روز ۱۸ آوریل در جریان سلسله عملیات امنیتی مشترکی در نزدیکی تکریت، توسط نیروهای امنیتی عراق با پشتیبانی سربازان آمریکایی کشته شدند.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، مرگ آنها را در یک کنفرانس خبری در بغداد اعلام کرد. او گفت آنها در داخل حفره ای در زمین پیدا شدند. نیروهای امنیتی همچنین کامپیوترهایی با ای- میل هایی به اوسامه بن لادن رهبر القاعده و ایمان الظواهری معاون او در محل یافتند.

المصری و البغدادی مسئول توطئه چینی، طرح ریزی و اجرای حملات تروریستی علیه عراقی ها و نیز آمریکاییان بودند. جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «مرگ آنها ضربات کوبنده بالقوه ای به القاعده درعراق است:

*** آنچه به نظر من به همین اندازه مهم است این است که این عمل بهبود امنیت، و افزایش توانایی نیروهای امنیتی عراق را نشان می دهد. عراقی ها این عملیات را رهبری کردند و بر اطلاعاتی که نیروهای امنیتی در پی دستگیری یک رهبر ارشد القاعده در عراق در سال گذشته به دست آوردند، استوار بود.

آقای بایدن گفت عملیات ضد تروریستی در نزدیکی تکریت اوج همکاری بسیار و سخت کوشی نیروهای عراق و آمریکایی برای تضعیف القاعده در عراق در ماه ها و سال های گذشته بود. او گفت «رویدادی بسیار مهم است، زیرا مردم عراق در برابر کسانی که می خواهند آنها را از صلح، آزادی و نیز امنیت محروم کنند، ایستاده اند.»

دو روز بعد از کشته شدن المصری و البغدادی ، سومین فرمانده القاعده نیز توسط نیروهای عراقی در عملیات امنیتی مشترک عراق و آمریکا در نزدیکی موصل کشته شد. ارتش آمریکا او را «هزیم الیاس عبدالله الخفاجی»، معروف به «یاسر الحمبالی»، شناسایی کرد.

معاون رییس جمهوری آمریکا رهبران سیاسی عراق را ترغیب کرد دستاوردهای امنیتی کشور را تقویت کنند و گام بعدی مهم و لازم را برای تشکیل یک دولت فراگیر که قادر باشد نیازهای مردم را تامین کند، بردارند. بایدن گفت «ایالات متحده به کار برای ساختن یک مشارکت با دوام با مردم و دولت عراق ادامه خواهد داد. چنین مشارکتی بر منابع مشترک فراوانی که ما داریم استوار است، از همکاری نظامی فراتر می رود و حوزه هایی از جمله اقتصاد و مبادلات فرهنگی را در بر می گیرد.»

XS
SM
MD
LG