لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

کلینتون و ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی در دانشگاه لوئیزویل درباره ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی گفت ارجحیت آمریکا این است که از خود و متحدانش در برابر تروریسم اتمی و گسترش تسلیحات اتمی حفاظت کند. در این استراتژی سه عنصر اصلی وجود دارد.

نخست، حمایت از چارچوب اساسی پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی – ان پی تی . این پیمان جهانی بر یک توافق سه جانبه استوار است: کشورهای فاقد چنین تسلیحاتی موافقت می کنند آنها را بدست نیاورند؛ کشورهایی که دارند در جهت خلع سلاح کار می کنند؛ و به هر کشور حق داده می شود بر اساس معیارهای ایمنی مناسب، به انرژی اتمی صلح جویانه دست پیدا کند.

خانم کلینتون گفت: «متاسفانه، این توافق رعایت نشده و زیر حمله قرار گرفته است. کره شمالی بعنوان یک عضو ان پی تی، پیش از خروج از آن، تولید تسلیحات اتمی را آغاز کرد. و ایران مقررات را زیر پا می گذارد و دست یابی به توانایی تولید تسلیحات اتمی را زیر پوشش برنامه غنی سازی اورانیوم دنبال می کند.» َ

هیلاری کلینتون گفت: «ما در تقویت چارچوب پیمان جهانی ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی و مکانیسم تایید آن، منافعی فوری داریم.»

کنفرانس آینده بررسی ان پی تی، به پیشبرد این هدف کمک خواهد کرد.

دومین عنصر عمده استراتژی آمریکا، تضمین ایمنی مواد اتمی آسیب پذیر و تقویت امنیت اتمی است. هیلاری کلینتون گفت: تروریسم اتمی مهمترین فاجعه قابل جلوگیری جهان نامیده شده است. اما برای انجام آن جهان باید عمل کند.َ به این دلیل است که پرزیدنت باراک اوباما میزبانی یک کنفرانس بین المللی اتمی را برعهده گرفت، با این هدف که ظرف چهار سال مواد اتمی آسیب پذیر جهان مهار شود و امکان افتادن این مواد بدست تروریست ها کاهش پیدا کند.

عنصر نهایی استراتژی آمریکا باید حفظ نیروی بازدارنده اتمی سالم؛ امن و موثر، تا زمانی که تسلیحات اتمی وجود دارند، باشد، در همین حال ما به کاهش نقش و تعداد تسلیحات اتمی ادامه می دهیم. پیمان جدید استارت و بازنگری وضعیت اتمی، گام های عملی و قاطع در این جهت هستند. آنگونه که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه یاد آور شد:

«ما به کاهش نقش و تعداد تسلیحات اتمی پای بند هستیم. اما در همین حال، سعی داریم مسلم سازیم که تسلیحات موجود در انبارهایمان امن، سالم، و موثر باقی بمانند.»

کلینتون گفت: «این حقیقت که ما این زرادخانه را حفظ می کنیم به این معنا نیست که قصد داریم از آن استفاده کنیم. ما مصمم هستیم ببینیم که تسلیحات اتمی هرگز دوباره بکار نروند.»

XS
SM
MD
LG