لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

ادامه نقض حقوق مردم ایران


رهبران ایران به نقض حقوق مردم ایران ادامه می دهند. در پی اعتراضاتی که بدنبال انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری در خرداد ماه گذشته براه افتاد، ده ها روزنامه نگار، نویسنده، و وبلاگ نویس دستگیر شدند و همچنان در زندان بسر می برند. شانزده گروه بین المللی طرفدار آزادی بیان، از جمله کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، انجمن بین المللی قلم، و خانه آزادی، طوماری با امضای بیش از ۳۵۰۰ نویسنده، روزنامه نگار و رهبران برجسته آزادی مطبوعات منتشر کرده اند که می خواهد روزنامه نگاران در بند ایرانی بی درنگ آزاد شوند و خشم خود را از رفتار رژیم ایران با آنان ابراز می دارد.

روزنامه نگاران تنها قربانیان حبس های نا عادلانه در ایران نیستند. بیش از یک ماه است که جعفر پناهی، کارگردان نام آور سینما، هنوز در اوین زندانی است.

فعالان دانشجویی نیز از دست رژیم عذاب می کشند. دو نفراز آنها اعضای سازمان مهم دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت، هستند. بهاره هدایت در دسامبر دستگیر شد. او در اوین زندانی است و به سلسله جرائمی علیه امنیت ملی، از جمله اهانت به رهبر جمهوری اسلامی و گفت و گو با رسانه های خارجی متهم است. اتحادیه دانشجویان اروپایی بهاره را بدلیل «شجاعت خارق العاده و دفاع بی وقفه از حقوق دانشجویان برای آزادی بیان و اظهار نظر» نامزد دریافت جایزه صلح دانشجو کرده است. زندانی دیگر، میلاد اسدی است که او نیز بیش از چهار ماه است در اوین زندانی است. عفو بین الملل معتقد است میلاد فقط بدلیل باورهایش و استفاده صلح جویانه از حقوق خود برای آزادی بیان، و تشکیل گردهمایی زندانی شده است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی خود به رهبران و مردم ایران گفت دولت ایران در پاسخ به دستی که آمریکا طی سال گذشته دراز کرده، مشت گره گرده ای را بلند کرده است. آقای اوباما گفت: «آرمان های مردم ایران نیز با یک مشت گره خورده روبرو شده است.» او گفت آمریکا به دفاع از حقوقی که باید تمام انسان ها را شامل شود پای بند است و در انتظار روزی است که مردم ایران بتوانند از حقوق جهانی خود برای بیان آزادانه، و گردهمایی بدون ترس، و بیان نقطه نظرهایشان بدون روبرو شدن با تلافی جویی برخوردار شوند.


XS
SM
MD
LG