لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۹

پیام بررسی سیاست اتمی آمریکا


ایالات متحده آمریکا در حرکتی برای به واقعیت نزدیکتر ساختن نگرش باراک اوباما رییس جمهوری از یک دنیای بدون تسلیحات اتمی، سیاست اتمی خود را نوسازی کرده است.

پرزیدنت اوباما در بیانیه ای گفت سیاست جدید، که در سندی بنام «بازنگری وضعیت اتمی» تشریح شده است، تشخیص می دهد که «بزرگترین تهدید برای امنیت آمریکا و جهان دیگر یک مناقشه اتمی بین ملت ها نیست، بلکه تروریسم اتمی از سوی تند روهای خشن و گسترش تسلیحات اتمی به شمار فزاینده ای از کشورها است.» آقای اوباما گفت: این بررسی یاد آور می شود که با توانایی های نظامی متعارف بی سابقه آمریکا و دفاع موشکی نیرومند، می توان از امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و متحدان و شریکانش دفاع کرد.

بر اساس سیاست جدید، آمریکا، ازجمله تعهد می کند کلاهک های اتمی جدید نسازد، و تسلیحات اتمی علیه یک کشور فاقد آنها، که یک طرف پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی باشد، و به تعهدات خود در آن عمل کند، بکار نبرد.

مقصود از این تغییر این است که بر منافع امنیتی پای بندی به پیمان «ان پی تی» و انجام تعهدات کشورها به ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی تاکید گذاشته شود. همچنین هدف این است که به تشویق کشورهای فاقد تسلیحات اتمی برای تقویت رژیم «ان پی تی» کمک کند.

در مورد کشورهایی که زیر پوشش این اطمینان بازنگری شده قرار نمی گیرند، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا هشدار داد «تمام گزینه های روی میز است.» اما «ان پی تی» همچنین تاکید می کند که اطیمنان جدید به معنای «افزایش تمایل ما به استفاده از تسلیحات اتمی علیه کشورهایی که در این تعهد نمی گنجند نیست.»

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که استفاده از تسلیحات اتمی را فقط در شرایط فوق العاده برای دفاع از منافع حیاتی خود یا متحدانش بررسی خواهد کرد. «ان پی تی» همچنین تاکید می کند به نفع آمریکا و تمام کشورها است که نزدیک به ۶۵ سال عدم استفاده از تسلیحات اتمی برای همیشه تمدید شود.

پرزیدنت باراک اوباما گفت: تا زمانی که تسلیحات اتمی وجود دارند، آمریکا «یک زرادخانه سالم، امن و کارآمد را، که دفاع از آمریکا و متحدان و شریکان ما را تضمین کند و دشمنان بالقوه را باز دارد، حفظ خواهد کرد.» او گفت: اما برای متوقف ساختن گسترش تسلیحات اتمی و دنبال کردن روزی که چنین تسلیحاتی وجود نداشته باشند، آمریکا فعالانه تلاش خواهد کرد موجودی زرادخانه ها را کاهش دهد، مواد اتمی آسیب پذیر را امن سازد، و «ان پی تی» را تقویت کند. آقای اوباما گفت: این اقدامات گام هایی بسوی آینده امن تری است که آمریکا در جستجوی آن است.

XS
SM
MD
LG