لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

مناسبات ایران با افغانستان


ایالات متحده آمریکا از علاقه افغانستان به داشتن مناسباتی سازنده با همسایگانش، برای مقابله با چالش های مشترک، مانند قاچاق مواد مخدر، که از مرزها فراتر می رود، پشتیبانی می کند. اما رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا دولت ایران را متهم کرده است که در افغانستان «دو دوزه بازی» می کند: از دولت حمایت می کند، در همین حال به طالبان کمک می رساند.

دریادار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جریان دیداری از افغانستان گفت ایران نفوذ منفی رو به گسترشی در آن کشور دارد. به عنوان مثال، او به اطلاعاتی که اخیرا درباره حمل محموله های اسلحه از ایران به قندهار به دست آورده است، اشاره کرد.

جف مورل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایرانیان «برای جنگجویان طالبان در افغانستان که آشکارا سعی دارند به کوشش های ما و نیروهای ما صدمه بزنند، در سطوحی پایین، اما بی وقفه کمک فراهم می آوردند»:

*** این کار سازنده نیست، و ما آشکارا امیدواریم ایرانیان در نوع رابطه ای که می خواهند با افغانستان داشته باشند، بازنگری کنند.

مورل گفت برای افغان ها مهم است که مناسبات مثبتی با ایران داشته باشند تا آن که منطقه از صلح و امنیت برخوردار شود:

**** آنها پیوندهای تاریخی، تجارتی و فرهنگی دیرینه ای با همسایه غربی خود دارند، و فکر نمی کنم کسی در دولت بخواهد این رابطه کار نکند.

مورل گفت با توجه به بحثی که در اطراف برنامه اتمی ایران جریان دارد، فعالیت هایش در افغانستان به کوشش های تهران برای متقاعد ساختن جامعه جهانی که در حقیقت می خواهد سهم مثبتی در جامعه جهانی داشته باشد کمک کند، و آنها باید کاری کنند که دیگران به مقاصدشان اعتماد داشته باشند. جف مورل گفت «چنین رفتاری اعتبار ایران را سست می کند.»

XS
SM
MD
LG