لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۵

آمریکا انفجارهای بغداد را محکوم می کند


بمب هایی که روز ۵ آوریل آپارتمان ها و یک بازار را در محله های اکثرا شیعه نشین بغداد در هم کوبید، ۵۰ تن را کشت. حملات ظاهرا کوشش القاعده در عراق و تندروهای دیگر بود که سعی دارند از خلاء قدرت در جریان مذاکرات طولانی برای تشکیل دولت جدید بهره برداری کنند. طی چند هفته گذشته حدود ۱۲۰ نفر در داخل و اطراف پایتخت کشته شده اند.

سفارت آمریکا در بغداد و نیروهای آمریکا در عراق، جدیدترین حملات تروریستی علیه شهروندان بی گناه را به شدت محکوم می کنند. آمریکا به ویژه از هدف گرفتن هیات های دیپلماتیک خارجی در بغداد متاسف است، و همبستگی اش را با همکاران دیپلماتیک خود که برای کمک به مردم عراق در آن کشور به سر می برند ابراز می دارد. کریستوفر هیل، سفیر آمریکا و ژنرال ری اودیرنو، فرمانده نیروهای آمریکایی در بیانیه مشترکی گفتند: «علیرغم قتل بیرحمانه عراقی های بی گناه، ما یقین داریم که پیشرفت عراق ادامه خواهد یافت. با وجود چنین کوشش هایی برای مرعوب ساختن عراقی ها، ما بر این باوریم که آنها از حرکت به سوی شکل گرفتن یک عراق با ثبات، حاکم و متکی به خود منحرف نخواهند شد و دوستان عراق آنان را یاری خواهند داد.»

دولت و نیروهای امنیتی عراق سرپرستی تحقیق درباره این حوادث را بر عهده دارند و در تلاش هستند از چنین حملاتی در آینده جلوگیری کنند. آمریکا آماده است در صورتی که دولت و نیروهای امنیتی عراق بخواهند، حمایت های لازم را برای آنها فراهم آورند.

عراق تازه روند انتخاباتی بسیار معتبری را تکمیل کرده است. اینک حیاتی است که احزاب گوناگون وظیفه دشوار به وجود آوردن یک دولت ائتلافی را تکمیل کنند – دولتی که بتواند به نیازها و آرمان های مردم عراق پاسخ دهد. اکثریت قاطع عراقی ها خشونت فرقه ای را رد می کنند و خواهان دولتی دموکرات هستند که بتواند صلح و امنیت را برقرار کند.

آمریکا و نیروهای امنیتی عراق به گونه ای خستگی ناپذیر برای نبرد با تروریسم و بازگرداندن ثبات و صلح نسبی در عراق کار کرده اند. مسئولان این حملات می خواهند هرج و مرج و ابهام به وجود آورند تا عراقی ها را از ساختن یک جامعه صلحجو و کامیاب بازدارند. نباید به آنها اجازه داد موفق شوند.

XS
SM
MD
LG