لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

کلینتون، ایران و تعامل


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در سخنانی در واشنگتن دی سی گفت هدف سیاستی که پرزیدنت اوباما پیشنهاد کرد – یعنی تعامل مستقیم با ایران، پس از سال ها فقدان تماس دیپلماتیک در سطح بالا- این بود که گزینه روشنی به رهبران ایران ارائه شود، و به آنها بگوید:

**** به تعهدات بین المللی خود پای بند بمانید. و اگر چنین کنید، از منافع مناسبات عادی سود خواهید برد. در غیر این صورت، با انزوای بیشتر و پیامدهای دردناک روبرو خواهید شد.

هیلاری کلینتون گفت خودداری دولت ایران از دادن پاسخ مثبت به پیشنهادهای آمریکا برای تعامل، بهانه های عادی را از رهبران ایران گرفته است:

**** جهان دیده است که مسئول بن بست جاری، ایران است، نه آمریکا. با تاسیسات اتمی پنهانی، افزایش نقض تعهدات خود به رژیم ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، و توسعه غیر قابل توجیه فعالیت های غنی سازی، کشورهای بیشتری سرانجام نگرانی های عمیقی نسبت به مقاصد اتمی ایران ابراز می کنند. و بر همفکری بین المللی در برداشتن گام هایی برای وارد آوردن فشار بر رهبران ایران جهت تغییر مسیر خود افزوده می شود.

خانم کلینتون گفت ایالات متحده اینک با شریکان خود در سازمان ملل متحد در مورد وضع دورجدیدی از تحریم ها کار می کند که به رهبران ایران نشان خواهد داد پیامدهای واقعی برای سرسختی آنها وجود دارد. کلینتون گفت «هدف ما تحریم های تدریجی نیست، بلکه تحریم هایی است که گزنده خواهد بود.»

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «هرچند تدوین تحریم های مناسب وقت خواهد گرفت، اما زمان برای کسب بیشترین حمایت ممکن از کوشش هایمان، سرمایه گذاری ارزشمندی است. و ما بر تعهد خود به بازداشتن ایران از کسب تسلیحات اتمی استوار خواهیم بود.»

XS
SM
MD
LG