لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۴۷

نتایج انتخابات عراق


کمیسیون عالی انتخابات عراق نتایج موقت انتخابات پارلمانی ۷ مارس را منتشر کرده است. در انتخابات، ده ها حزب و ائتلاف، هزاران کاندیدای نمایندگی زن و مرد، را به میدان فرستادند. رای گیری در حدود ۵۰ هزار حوزه انجام گرفت و میلیون ها عراقی با حضور قدرتمند خود در حوزه های رای گیری از حق خود برای رای دادن استفاده کردند.

آمریکا به مردم و به دولت عراق، به کاندیداها، ائتلاف ها و کمیسیون عالی انتخابات به خاطر برداشتن نخستین و مهمترین گام در برگزاری انتخابات موفقیت آمیز و تشکیل دولت تبریک می گوید. کمیسیون انتخابات درباره تعدادی از شکایات تحقیق و داوری کرده است و بر اساس مکانیسم ها و روش های نهادینه، به این کار ادامه خواهد داد. ناظران بین المللی و بیش از دویست هزار ناظر داخلی یقین خود را به بی نقض بودن کلی انتخابات ابراز داشتند و هیچ شاهدی از تقلب گسترده یا جدی پیدا نکرده اند. سازمان ملل متحد نقشی بسیار مهم در حمایت از این انتخابات تاریخی بازی کرد.

ایالات متحده آمریکا تمام احزاب و جناح های سیاسی را تشویق می کند هر شکایت یا استینافی را از طریق مکانیسم ها و روش های قانونی دنبال کنند. وقتی این مسائل حل شد، دادگاه عالی فدرال نتایج را تایید خواهد کرد، و عراق کار تشکیل مجلس جدید، انتخاب رییس جمهوری و تشکیل دولت را آغاز خواهد کرد.

این اقدامات احتمالا ماه ها طول خواهد کشید. آمریکا از تمام کاندیداها و تمام احزاب می خواهد نتایج را قبول کنند، به اراده مردم عراق احترام بگذارند، و برای تشکیل دولت جدید، در زمانی مناسب، همکاری کنند. برای تمام طرف ها مهم خواهد بود که از تندگویی های فتنه برانگیز و ارعاب پرهیز کنند. همچنین مهم است که دولت موقت عراق در جریان دوره منتهی به تشکیل دولت، به تامین امنیت و فراهم آوردن سرویس ها و خدمات اساسی دیگر برای شهروندان خود ادامه دهد.

پرزیدنت باراک اوباما گفت: در هفته ها و ماه های آینده، «ایالات متحده، در حالی که ما مشارکت گسترده خود را بر اساس منافع و احترام متقابل توسعه می دهد، به همکاری نزدیک با مردم عراق ادامه خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG