لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۲

تروریسم در مسکو


تروریست ها ضربه ای مرگبار بر قلب مسکو، پایتخت روسیه وارد آوردند. دو بمب انداز انتحاری زن روز ۲۹ مارس خود را در ساعت شلوغ رفت و آمد بامدادی در سیستم راه آهن زیر زمینی شهر منفجر کردند، حدود ۴۰ تن را کشتند و بیش از ۱۰۰ نفر را مجروح ساختند.

نخستین انفجار در ایستگاه لوبیانکا در مرکز مسکو صورت گرفت.

ایستگاه در زیر ساختمانی که دفاتر اصلی سرویس امنیت فدرال را در بر می گیرد قرار دارد. انفجار دوم حدود ۴۵ دقیقه بعد، ایستگاه پارک کولتوری را هدف گرفت. بمب انداز کمربندی پر از مواد منفجره پلاستیکی بخود بسته بود و آنرا، بگفته مقامات روسیه، وقتی درهای ترن باز شد منفجر کرد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا پس از این حمله مرگبار همدردی عمیق خود را با مردم روسیه ابراز داشت و گفت: «مردم آمریکا، در مخالفت با افراط گرایی خشن و حملات تروریستی زشت و ظالمانه، در کنار مردم روسیه ایستاده اند. این حملات ارزشی برای جان انسان ها قائل نیست، و ما عملیاتی چنین گستاخانه را محکوم می کنیم.»

وزیران امور خارجه گروه هشت در اجلاس خود در شهر اوتاوا در کانادا، نیز حملات تروریستی را محکوم کردند و گفتند آنها به همکاری برای خنثی کردن فعالیت های تروریست ها و مهار آنان، و بوجود آوردن جهانی امن برای همه ادامه می دهند. وزیران گفتند که بباور آنها چنین جهانی باید بر اصول دمکراسی استوار باشد و به حکومت قانون و به حقوق بشر احترام بگذارد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت حمله بی رحمانه به شهروندان بی گناه بار دیگر بیاد می آورد که تروریسم تهدیدی برای مردم در همه جا است و باید با قاطعیت با آن برخورد شود. او گفت: «ایالات متحده امروز و هر روز در همبستگی علیه افراط گرایی خشن، در تمام شکل های آن، در کنار مردم روسیه ایستاده است.»

XS
SM
MD
LG