لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۱۹

مساله اتمی ایران باید حل شود


یک سال از زمانی که پرزیدنت باراک اوباما با ارسال شاد باش های نورزوی به مردم ایران و رهبران جمهوری اسلامی، علاقه خود را به آغاز مناسباتی جدید با ایران ابراز داشت می گذرد. آقای اوباما گفت: «ما در جستجوی تعاملی هستیم که صادقانه و بر احترام متقابل استوار باشد.»

اما، آنگونه که جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا اخیرا گفت، «ایران تاکنون حاضر نشده است همکاری کند، و تمامی جهان شاهد بوده است.» بایدن گفت، برعکس، ایران تعهدات بین المللی خود را بیشتر نقض کرده است، «مانند ایجاد تاسیسات اعلام نشده غنی سازی که اخیرا آمریکا فاش کرد، تصمیم به غنی سازی ۲۰ درصدی، و ساختن تاسیسات بیشتر، همه این ها تخلف است.«آقای بایدن همچنین به مخالفت ایران با یک پیشنهاد آمیخته به حسن نیت برای معاوضه اورانیوم کمتر غنی شده با سوختی که بتواند در یک رآکتور پژوهشی جهت تولید ایزوتوپ بکار رود اشاره کرد. او گفت: «و دولت ایران به اعزام اوباشان جهت سرکوب کسانی که در کوشش برای برقراری عدالت در کشورشان شجاعانه به خیابان ها می ریزند ادامه می دهد.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید برنامه اتمی ایران نگرانی بزرگی برای جامعه بین المللی است، و آمریکا هنوز درصدد است یک راه حل دیپلماتیک برای آن پیدا کند:
«اما باید راه حلی وجود داشته باشد. ایران به تعهدات بین المللی خود عمل نمی کند، بنابراین، ما با دیگر شریکان خود در گروه ۵ بعلاوه یک کار می کنیم تا همفکری بین المللی روشنی در شورای امنیت بوجود آید و به ایران پیام دهد که باید بشنود رفتارش پیامدهایی دارد و دنبال کردن تسلیحات اتمی تهدیدی مستقیم برای امنیت منطقه ای و جهانی است.»

هیلاری کلینتون آشکارا بین انرژی اتمی صلح جویانه و دنبال کردن تسلیحات اتمی تفاوت گذاشت. او گفت: «ما پیوسته گفته ایم که ایران حق دارد از نیروی اتمی غیر نظامی برخوردار شود. این برنامه تسلیحات اتمی است که نباید آنرا دنبال کند.َ»

پرزیدنت اوباما اخیرا در یک مصاحبه تلویزیونی از این که دولت ایران بیشتر از کوشش برای حل مشکل اتمی از راه های دیپلماتیک، نگران بازداشتن مردم خود ازاستفاده از حقوق دمکراتیک و انسانی شان بوده است ابراز تاسف کرد. آقای اوباما گفت: «مشکل بزرگی است، اما باید حل شود، زیرا اگر ایران اسلحه اتمی بدست آورد، آنگاه شما می توانید براه افتادن یک مسابقه تسلیحات اتمی در سراسر خاورمیانه را شاهد باشید، رویدادی که برای منافع امنیت ملی ما فوق العاده زیانبخش خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG