لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

اعتراضات و تظاهرات در تایلند


اعتراضات و تظاهرات در تایلند
اعتراضات و تظاهرات در تایلند

معترضین، خیابان های بانکوک پایتخت تایلند را پر کرده اند و طرفداران تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق می خواهند دولت فعلی کنار برود و انتخابات جدید برگزار شود. تظاهرات هرچند خشن و با پاشیدن نمادین خون روی درهای ادارات دولتی همراه بود، بطور کلی صلح جویانه بوده است.

ایالات متحده بعنوان دوست دیرینه تایلند وضع آن کشور را از نزدیک زیر نظر دارد. آنگونه که کورت کمپل، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا روز ۱۲ مارس در بانکوگ گفت، ایالات متحده امیدوار است اختلافات سیاسی به شیوه ای مناسب از طریق روند انتخابات و دیگر نهادهای دمکراتیک برطرف شود.

آن روز حدود ۱۰۰ هزار معترض در بانکوک جمع شدند و بر درخواست خود از نخست وزیر برای برگزاری انتخابات حالا، بجای اواخر سال آینده، تاکید گذاشتند. آنها ارتش تایلند و مقامات بلند پایه را مسئول سقوط یک دولت طرفدار تاکسین در سال ۲۰۰۸ می دانند. برای جلوگیری از تکرار اعتراضات سال پیش که از کنترل خارج شد و دو کشته برجا گذاشت، تدابیر امنیتی در سراسر پایتخت سنگین بود.

رویارویی جاری جدیدترین مناقشه در شکاف عمیقی است که تایلند را از سال ۲۰۰۹ در تب و تاب نگاه داشته است، در آن زمان تاکسین در کودتای خالی از خشونت ارتش برکنار شد. از آن هنگام، یک سلسله دولت های طرفدار و مخالف تاکسین قدرت را، معمولا در نتیجه اعتصاب ها و تظاهرات، رد و بدل کرده اند.

در حالی که طرف ها با اختلافات خود روبرو می شوند، امید می رود پاشیدن خون تنها خونریزی در مناقشه باشد. تظاهرات صلح جویانه ویژگی برجسته یک جامعه دمکراتیک است. معترضین و رهبران آنها باید از استفاده از خشونت پرهیز کنند. ما همچنین از تمام طرف ها می خواهیم خویشتنداری نشان دهند.

XS
SM
MD
LG