لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

کمک به آزادی بیان در ایران


ایالات متحده آمریکا مقررات تحریم هایی را که انتقال برخی از انواع فناوری ارتباطی به ایران، کوبا و سودان را ممنوع می ساخت اصلاح کرده است. وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای گفت هدف این است که مسلم شود افراد در این کشورها می توانند از حقوق خود برای آزادی بیان و دریافت و انتشار اطلاعات تا آنجا که امکان دارد استفاده کنند.

شرکت های آمریکایی اینک قانونا اجازه خواهند داشت برخی از سرویس ها و نرم افزار رایگان مربوط به مبادله اطلاعات شخصی در اینترنت، از جمله جستجو، بلاگ نگاری، ایمیل و شبکه های اجتماعی، را صادر کنند.

نیل ولین، معاون وزارت خزانه داری گفت: «آنگونه که حوادث اخیر در ایران نشان داده است، ارتباطات شخصی بر پایه اینترنت، ابزاری نیرومند هستند. این نرم افزار جریان آزاد اطلاعات را که یک حق اساسی است برای تمام ایرانیان تقویت و از آن حمایت خواهد کرد.

اقدام آمریکا در حالی صورت می گیرد که دولت ایران بر کوشش های خود برای محدود ساختن دسترسی به اینترنت و سرویس های وب پایه، در پی اعتراضات ضد دولتی از زمان برگزاری انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری در خرداد ماه، افزوده است. رژیم هزاران وب سایت داخلی و بین المللی را بسته و دسترسی به تلفن های همراه، ای میل و سیستم های ارسال و دریافت پیامک را محدود کرده است. افزون بر این، قانون مطبوعات خود را، که رسانه های ایران را کنترل می کند، به انتشارات اینترنتی گسترش داده است، و وبلاگ نگارها را در برابر اتهامات ارتکاب جرائمی علیه امنیت ملی آسیب پذیر می کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت رفع محدودیت ها به شرکت ها امکان میدهد ابزار اینترنتی را که برای مردم ایران مهم است فراهم آورند:

*** تا آنها بتوانند ارتباط برقرار کنند، و منابع دیگری برای دریافت اطلاعات از آنچه در داخل کشورشان می گذرد داشته باشند. ما بر این عقیده ایم ایران که خود را یک دمکراسی می نامد، باید مانند یک دمکراسی عمل کند، یعنی به حق آزادی بیان و تشکیل گردهمایی و تجمع برای مردم خود احترام بگذارد. و در قرن بیست و یکم، این دو حق هم در اینترنت و هم بصورت شخصی ِاعمال می شود.

هیلاری کلینتون گفت: آمریکا به حمایت از ایرانیانی که می خواهند محدودیت ها را خنثی کنند و قادر باشند آزادانه، بی آن که دولتشان راه ها را بروی آنها ببندد ارتباط برقرار کنند، ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG