لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۳

ایران بر فشار بر مخالفان می افزاید


دولت ایران به حمله به مردم خود و حقوق اساسی آنها ادامه می دهد.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت آمریکا گزارش هایی را که حاکی است اخیرا یک دادگاه استیناف در تهران حکم مرگ یک دانشجوی دانشگاه را که در تظاهرات ضد دولتی شرکت کرده بود ابرام کرد، با نگرانی بسیار دنبال می کند. محمد امین ولیان به علت پرتاب سنگ به سوی نیروهای امنیتی دستگیر شد، و دادگاه او را بابت این عمل جزیی «محارب» تشخیص داد، جرمی که در ایران با مجازات مرگ همراه است. کراولی این «مجازات سنگین و نامناسب» را قابل تاسف نامید، و از دولت ایران خواست ولیان و تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند.

از هنگام آغاز اعتراضات در ماه خرداد، در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، ۱۱ نفر پس از محاکماتی بسیار ناعادلانه به مرگ محکوم شده اند. آرش رحمانی پور و محمد رضا علی زمانی، که آنها نیز به محاربه متهم شده بودند، در ژانویه به دار آویخته شدند.

در اوائل فوریه، دولت ایران جعفر پناهی فیلمساز برجسته و حامی مخالفان را دستگیر کرد. نیروهای امنیتی به خانه او هجوم بردند و همسر و دخترش، و بیش از ۱۲ مهمان را دستگیر کردند. خانواده پناهی و مهمانان آزاد شده اند، اما خود او همچنان زندانی است.

روز اول مارس، دولت در کوشش دیگری برای خاموش کردن ناراضیان، روزنامه و مجله ای را که از دولت انتقاد می کردند بست. توقیف روزنامه اعتماد و مجله ایراندخت به این معنا است که اکثریت نشریات اصلاح طلب در ایران تعطیل شده اند. در این میان، ده ها روزنامه نگاری که در جریان سرکوب های پس از انتخابات دستگیر شدند هنوز در زندان بسر می برند. همچنین گزارش می رسد در روزهای اخیر بیش از ۵ نفر دیگر از فعالان حقوق بشر دستگیر شده اند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت در ۹ ماه گذشته در ایران یک «شکاف اساسی» بین رژیم ایران و مردمش نمایان شده است:

**** مردم خواهان مناسباتی متفاوت هستند. آنها می خواهند قادر باشند بر رهبرانشان نفوذ کنند. خواهان آزادی های اساسی بیان و تشکیل گردهمایی، که فکر می کنند کاربردی جهانی دارد، هستند.

کراولی گفت: ایالات متحده به یافتن راه هایی برای حمایت از مردم ایران و کوشش های آنها ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG