لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۴:۴۲

راکت و سرکوب در ایران


ایران اخیرا راکت جدیدی را آزمایش کرد و اعلام داشت پیشرفت های عمده ای در برنامه فضایی آن صورت گرفته است. این خبر موجب بروز نگرانی هایی در جامعه بین المللی شده است، زیرا بسیاری از عناصر تکنولوژیکی که در پرتابه های فضایی به کار می رود، همان هایی هستند که برای ساختن موشک های بالیستیک دوربرد به آنها نیاز است. برنامه موشکی بالیستیک ایران، همراه با برنامه اتمی آن، از دیرباز مساله ای برای شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است.

دولت ایران همچنین اعلام کرد ۹ نفر از کسانی که در تظاهرات علیه دولت شرکت داشتند، محارب شناخته شده اند و به زودی اعدام خواهند شد. دو فعال سیاسی در اواخر ژانویه به دار آویخته شدند. آنها در محاکماتی که حتی معیارهای قضایی ایران را رعایت نمی کرد، به اتهام مشابهی محکوم شدند.

از زمان برگزاری انتخابات مورد اختلاف ریاست جمهوری در خرداد ماه، هزاران ایرانی دستگیر شده اند، بیش از یکصد نفر بدون هیچ حفاظت قانونی به محاکمه کشیده شده اند، و در خشونت های ساخته و پرداخته دولت ده ها تن جان سپرده اند.

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت رهبران ایران به دلیل سرکوب مردم ایران «بذر نابودی خود را می کارند.» او گفت: «وقتی آنها چنین کردند، زمانی که نخستین اعتراضات بروز کرد و مردم بیرحمانه سرکوب شدند، آنها اعتبار اخلاقی خود را در کشورشان و در سراسر منطقه از دست دادند. اینک، مردم ایران، همان مردمی که راه پیمایی می کنند، به تغییر رژیم می اندیشند.»

در مورد برنامه اتمی ایران، جو بایدن یادآور شد که استراتژی دو سویه دولت اوباما – تعامل و فشار – استراتژی درستی است. او گفت: «زمان آن است که ایالات متحده پای پیش بگذارد، نشان دهد که مشکل، ما نیستیم... و قادریم تمام جهان را علیه دولت ایران، با خود همراه سازیم.»

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا گفت: ایالات متحده و کشورهای دیگر، طرح های جدیدی را برای وارد آوردن فشار بر ایران آماده می کنند، و افزود: «به گمان من، ما در جهتی درست و در راهی حساب شده حرکت می کنیم.»

XS
SM
MD
LG