لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

ایران باید مسئول شناخته شود


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر اخیر خود به خاورمیانه، گفت تمام کشورهای شرکت کننده در پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی - از جمله ایران - حق دارند از نیروی اتمی برخوردار شوند، البته تا آنجایی که به مسئولیت خود عمل کنند و نشان دهند برنامه های آنها فقط برای مقاصد غیر نظامی و صلح جویانه اجرا می شود:

*** اما ایران پیوسته از مسئولیت های خود سر باز زده است.

خانم کلینتون یاد آور شد که در سال ۲۰۰۹ جهان از ساختن تاسیسات اتمی پنهانی در نزدیکی قم آگاه شد، اقدامی که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد مستقیما با تعهدات بین المللی ایران مغایرت دارد. بعدا، تهران یک طرح آژانس را که ایجاب می کند ایران بیشتر موجودی اورانیوم کمتر غنی شده خود را برای تبدیل به سوخت مورد نیاز یک رآکتور پژوهشی به خارج بفرستد، رد کرد. این رآکتور ایزوتوپ برای مصارف پزشکی تولید می کند. افزون بر این، آمریکا یاد آور می شود ایزوتوپ در بازار جهانی وجود دارد و تامین آن از خارج می تواند بعنوان یک گزینه مسئول، بموقع و با صرفه بجای پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی بکار رود. اما ایران اخیرا، در نقض قطعنامه های پیاپی شورای امنیت، اعلام کرد فعالیت های خود را برای تولید اورانیوم با غنای بالغ بر ۲۰ درصد افزایش می دهد. خانم کلینتون گفت اضافه بر این ایران از ماه اکتبر از قبول هر پیشنهادی درباره برنامه اتمی اش خودداری کرده است:

*** این اقدامات بگونه ای قابل درک موجب شده است ما بپرسیم ایران چه چیزی را مجبور است پنهان کند؟ چرا حاضر نیست تعهدات بین المللی خود را انجام دهد؟ کاری که به ادغام سیاسی و اقتصادی در جامعه بین المللی، که بنفع مردم ایران خواهد بود، منجر خواهد شد. ایران برای جامعه بین المللی جز وضع هزینه های بیشتر بخاطر اقدامات تحریک کننده اش، گزینه زیادی باقی نگذاشته است.

هیلاری کلینتنون گفت: «آمریکا قصد دارد جامعه جهانی را برای وارد آورد فشار بر ایران از طریق تحریم های مصوبه سازمان ملل متحد دور هم جمع کند. ما می خواهیم جهان بصورتی واحد پیام روشنی به ایران بفرستد که ما در حالی که شما یک برنامه اتمی را دنبال می کنید ساکت نخواهیم نشست. برنامه ای که می تواند برای تهدید همسایه خودتان، و حتی ورای آن بکار رود.»

هیلاری کلینتون گفت: «ما هنوز امیدوارهستیم ایران تصمیم بگیرد هر جاه طلبی را برای تولید تسلیحات اتمی کنار بگذارد، و احترام گذاشتن به مردم خود را آغاز کند. ولی ما نمی توانیم فقط امیدوار بمانیم. مجبور هستیم عمل کنیم تا دولت ایران را متقاعد سازیم تسلیحات اتمی را دنبال نکند.»

XS
SM
MD
LG