لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۰۵

حملات تروریست ها بر مردم عراق بی تاثیر است


تندروهای خشن در تعصب خود برای قرار دادن شیعیان و سنی های عراق در برابر یکدیگر و بی ثبات ساختن کشور، به یک سلسله حملات و بمب گذاری های انتحاری علیه شهروندان شیعه در جریان برگزاری آیین های مذهبی در شهر کربلا دست زده اند. آنها بیش از ۱۰۰ زائر را کشتند و صدها نفر را مجروح کردند.

تمام حملات به انتخابات پارلمانی در ۷ مارس مربوط می شود. زیرا اگر مردم عراق دور هم جمع شوند و به یک دولت فراگیر منتخب خود رای دهند، اگر ببینند صدایشان شنیده می شود و به نگرانی هایشان توجه خواهد شد، آنگاه آنها دولتی برگزیده خواهند داشت که برای تمام عراقی ها، صرفنظر از اختلافات عقیدتی یا مذهبی قشرهای جامعه کارمی کند.

با وجود چنین دولتی، گفت و شنود بین نمایندگان عراقی های عرب و کرد تبار، آسوری ها و ترکمن ها، شیعیان، سنی ها، یزیدی ها، و مسیحیان ممکن خواهد شد. گفت و شنود بر اختلافات پل می زند، به رقیبان قبلی اجازه می دهد مشترکاتی پیدا کنند و اختلافات قدیمی را برطرف سازند. گفت و شنود جایی برای افراط گرایی و سیاست های نفاق افکنی و نفرت باقی نمی گذارد.

یک دولت براستی فراگیر، دولتی متعادل و پاسخگو به رای دهندگان، که اعضایش بخوبی از نیازهای مردمی که آنها را نمایندگی می کنند آگاه باشند، و بدانند چگونه این نیازها را تامین کنند.

شکل گیری چنین دولتی سالها در جریان بوده است، سال به سال، درانتخابات پیاپی صیقل یافته، پیوسته از تجربه ها آموخته است و خود را برای مقابله با چالش اداره ملتی پویا و متحول تغییر می دهد. این روندی است جاری. مردم عراق نباید فرصت را از دست بدهند. آنها باید به ساختن چنین دولتی ادامه دهند، به کسانی که برای هموار ساختن راه خود، انسان ها را می کشند نباید اجازه داد این حرکت را متوقف کنند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی گفت : «ایالات متحده حملات علیه زائران شیعه در عراق را محکوم می کند. ما برای قربانیان دعا می کنیم و با خانواده های آنها همدرد هستیم. حمله به مردان، زنان و کودکانی که به زیارت می روند و در مراسم مذهبی شرکت می کنند، نکوهیده است، و بد خواهی تروریست هایی را فاش می سازد که می خواهند خشونت و ارعاب را جایگزین پیشرفت هایی که به سختی در عراق بدست آمده است بکنند.»

خانم کلینتون گفت: «آنها موفق نخواهند شد اراده مردم عراق را درهم بشکنند. عراقی ها خود را به کوشش برای استقرار دمکراسی پای بند می دانند. برای گوشمالی دادن کسانی که در ترور تغذیه می کنند و شکست دادن آنها، راهی بهتر وجود ندارد.»

XS
SM
MD
LG